Komiser Hahn: Doğu Akdeniz’de sondaj olayı gerilimi yükseltme değil gerilimi azaltmayı gerektirir.Mogherini,Türkiye’yi uyardı

135

Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne ikinci Türk gemisinin gelmesinin ardından Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Doğu Akdeniz’de sondaj olayının gerilimi yükseltme değil gerilimi azaltmayı gerektirdiğine dikkat çekti.

Komiser, AB Yüksek Temsilcisi Mogherini’nin ‘Türk yetkililerine “Bir kez daha bu tür faaliyetlerden kaçınma, iyi komşuluk ruhuyla hareket etme, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuka uyumlu egemenlik haklarına saygı göstermesi” çağrısında bulunan durumla ilgili resmi açıklamasından da söz etti.

Yüksek Temsilci Mogherini dün Avrupa Konseyi’nin 20 Haziran 2019’da kararlarında da ifade edildiği gibi ‘Türkiye’nin sürekli bu tür faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkileri üzerinde ciddi bir olumsuz etki yarattığını belirtmişti.

Avrupa Konseyi tarafından görevlendirilen Komisyon ve Avrupa Dış Eylem Servisi (the European External Action Service -EEAS) Konsey’in uygun tedbirlerini açıklamaya hazırlanıyor.

—————–

AB Yüksek Temsilcisi Türkiye’yi Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetiyle ilgili uyardı

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, pazartesi günü Türkiye’yi Kıbrıs’ın kuzeydoğusundaki sondaj faaliyetleriyle ilgili niyeti konusunda uyardı; Türkiye’nin sürekli girişimlerinin AB-Türkiye ilişkileri sürecine ciddi olumsuz etki yarattığını; Avrupa Konseyi’nin, Komisyon’un ve EEAS’nin uygun tedbirler için Konsey’e seçenek sunacaklarını hatırlattı.

Yüksek Temsilci, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda sondaj faaliyetleriyle ilgili olarak açıklanan niyetinin büyük endişe yarattığını vurguladı.

“Bu ikinci planlı sondaj faaliyetinin, Kıbrıs’ın batısında devam eden sondaj faaliyetinin başlamasından iki ay sonra Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal eden kabul edilmez bir gerginliktir.”

“Türk yetkililere bir kez daha bu tür faaliyetlerden kaçınmaları, iyi komşuluk ruhuyla hareket etmeleri, Kıbrıs’ın uluslararası hukuka uyumlu egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygı göstermeleri çağrısı yapıyoruz.”