ABD Türkiye’den Kıbrıs’ın karasularında sondaj çalışmalarına son vermesini istedi

140

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin sondaj çalışmaları yapması için Yavuz gemisini Kıbrıs’ın Karpaz Yarımadası’na göndermesinin ‘kışkırtıcı bir adım’ olduğunu ifade etti ve Türk yetkililerden bu faaliyetlere son vermelerini istedi.

Yazılı bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıbrıs karasularında sondaj çalışmaları yapma girişimlerinden büyük endişe duyduğunu, bu kışkırtıcı adımın bölgede gerginliği artırdığını söyledi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Türk yetkililerden bu faaliyetlere son vermelerini ve tüm tarafların bölgede gerginliği artıracak faaliyetlerden kaçınmalarını ve itidalle hareket etmelerini istiyoruz. Doğu Akdeniz’de enerji kaynağı gelişimi, iki toplum ve bölgedeki komşu ülkeler arasında diyalogu artırmalı, işbirliğini hızlandırmalı, sağlam enerji güvenliği ve ekonomik refah için bir temel oluşturmalıdır”

“Biz adanın petrol ve gaz kaynaklarının diğer kaynakları gibi, kapsamlı bir çözüm bağlamında iki toplum arasında eşit şekilde paylaşılması gerektiğine inanmaya devam ediyoruz.”