İsrail,Ermenistan,Paris,Mısır,Yunanistan Türkiye’nin Kıbrıs kıyılarındaki faaliyetlerini kaygıyla izliyor

159

İsrail, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karasularındaki egemenliğinin çiğnenmesi girişimlerine karşı olduğunu belirterek Türkiye’nin adanın kuzeydoğusunda attığı adımlardan kaygı duyduğunu açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahshon Twitter hesabına yazdığı mesajda İsrail’in Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğu sularında attığı adımları kaygı ile izlediğini belirterek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi deniz alanında egemenlik haklarını kullanmasına tam destek verdiklerini ifade etti.

İsrail, Kıbrıs’ın egemenlik haklarının ihlali girişimlerine karşı olduğunu vurguladı.

———–

Ermenistan Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusundaki faaliyetlerinden kaygılı

Ermenistan Türkiye`nin Kıbrıs`ın kuzeydoğusunda yeni sondaj girişimlerinden derin kaygı belirterek Kıbrıs Cumhuriyeti`ne tam destek beyan etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabına Türkiye`nin Kıbrıs`ın kuzeydoğusunda yeni sondaj girişimlerinden derin kaygı duyduğunu yazdı. Mesajda Türkiye`nin devam eden provokatif eylemlerinin Doğu Akdeniz`de istikrar ve güvenliği riske soktuğu belirtilerek Kıbrıs Cumhuriyeti`ne tam destek belirtildi.

——-

Paris Türkiye’ye Kıbrıs’ın MEB’nde  faaliyetlerden kaçınması çağrısı yaptı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki bölgeler dahil Doğu Akdeniz’de yeni sondaj faaliyetlerine başlayacağını duyurduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, “Bu bağlamda Fransa, Avrupa Birliği Yüksek Komiseri Federica Mogherini’nin hatırlattığı Kıbrıs’ın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini ve Kıbrıs’la dayanışma içinde olduğunu ve Deniz Hukuku’na saygıda kesin taahhüdü bulunduğunu, hatırlatır” denildi.

Bakanlık, Türkiye’ye hukuka ters her türlü faaliyetten ve bölge istikrarını tehlikeye sokacak faaliyetlerden kaçınması çağrısı yaptı.

——-

Mısır Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj niyetinden endişe duyuyor

Mısır Arap Cumhuriyeti, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yakınlarında sondaj çalışmaları yapmasından endişe duyuyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan açıklamada, bunun Doğu Akdeniz bölgesinde gerginliğin artmasına hizmet eden tek taraflı eylemlerin devamı anlamına geldiği belirtildi.

Açıklamada, gerginlikten kaçınılması, uluslararası hukuktan gelen yasa ve hükümlerin uygulanmasının gerektiği kaydedildi.

———

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki sondaj girişimlerini kınadı

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) sondaj girişimlerini yasadışı bir girişim olduğu için kınadı, bu girişimlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ve Uluslararası Hukukun bir ihlali olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu yasadışı faaliyet, Uluslararası Hukukun, Deniz Hukuku’nun kışkırtıcı biçimde ihlaldir. Türkiye uluslararası toplum tarafından da kınanmıştır. Bu faaliyet gerginliğin daha da artmasını kışkırtmakta, Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği ve istikrarı tehdit etmektedir” denildi.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti’yle dayanışma içinde olduğunu ifade etti; Türkiye’ye hemen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı göstermesi ve yasadışı faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulundu.

Kha