Tusk Türkiye’yi devam eden gerginlikten dolayı uyardı; AB’nin Kıbrıs’ı desteklediğini bildirdi

159

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye’yi devam ettirdiği gerginlikten dolayı uyardı; Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’a Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki yasadışı sondaj faaliyetleri konusunda tam destek verdiğini duyurdu.

Tusk, “Bizim Türkiye’yle iyi komşuluk ilişkilerini koruma niyetimize karşı gerginliğe devam etmeleri ve üye ülke Kıbrıs’ın egemenliğine karşı çıkmaları, kaçınılmaz olarak Avrupa Birliği’ni, AB Konseyi’nde kabul edildiği gibi Kıbrıs’la tam dayanışmayla yanıt vermeye yöneltecektir” dedi.

————

Donald Tusk gerginliği artırmaması için Türkiye’yi uyardı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj çalışmaları konusunda AB’nin Kıbrıs’la tam dayanışma göstereceği konusunda Türkiye’yi uyardı ve gerginliği artırmamasını istedi.

10 Temmuz’da açıklama yapan Donald Tusk Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri içinde olma niyetine rağmen gerginliğin artmasının, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine yönelik meydan okumanın kaçınımaz olarak Avrupa Konseyi’nde kararlaştırıldığı gibi Kıbrıs’la tam dayanışma getireceğini belirtti.