Atina nasıl bir Türkiye politikası izleyecek?

148

Yunanistan’ın yeni başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ülkenin mevcut dış politikasını sürdürmesi bekleniyor. Yeni yönetimin Türkiye politikasında ise büyük bir değişim beklenmiyor.

Yunanistan’daki erken seçimlerde sandıktan zaferle çıkan Kiryakos Miçotakis, günler önce başbakanlık görevini devraldı. Miçotakis’in liderliğinde Yunanistan’ın, komşusu Türkiye’ye yönelik nasıl bir dış politika izleyeceği de merak konusu.

Ülkenin yeni dışişleri bakanı olan 60 yaşındaki Nikos Dendias’ın önünde yapacak çok iş var. “Üslubu katı, eylemi sert” bir politikacı olarak tanınan Dendias’ın, zor kararlar önünde boyun eğmediği biliniyor. Önceden Adalet Bakanlığı görevini de sürdüren Dendias, Yunanistan’da faaliyet gösteren Neonazi partisi Altın Şafak’a karşı başlatılan soruşturmanın ana aktörlerindendi.

“Gerginlik sürecek”

Dışişleri bakanlığı görevindeyse Dendias’ın gündemindeki en önemli bileşenlerden biri Türkiye olacak. Yeni Yunan kabinesinin görevi, tam da Kıbrıs çevresinde Atina ile Ankara arasındaki gerginliğin tırmandığı süreçte devralması da dikkat çekici. Türkiye’nin Kıbrıs çevresindeki doğalgaz arama faaliyetlerine başta Yunanistan olmak üzere çok sayıda ülke tepkili. Atina merkezli düşünce kuruluşu ELIAMEP’in başkanı Thanos Dokos, DW’ye yaptığı açıklamada, “İki ülke arasındaki gerginliğin süreceği muhakkak” değerlendirmesinde bulunuyor.

Dokos, Yunanların hükümetin el değiştirmesinin ardından da Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır ve İsrail’le Akdeniz’de yürüttüğü işbirliğini sürdüreceğini hatta geliştireceğini söylüyor. Dokos’a göre Ürdün’le Yunanistan arasında bir yakınlaşma da halihazırda mevcut.

https://www.dw.com/tr/atina-nas%C4%B1l-bir-t%C3%BCrkiye-politikas%C4%B1-izleyecek/a-49534727