Lavrov AKEL Genel Sekreterine Rusya’nın Kıbrıs sorunun çözüm temelinin değişmesini kabul etmeyeceğini söyledi

147

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou’ya Rusya’nın hiçbir şekilde Kıbrıs sorunun çözüm temelinin değişmesini kabul etmeyeceğini ve herhangi bir kişinin aklında böyle bir düşünce varsa o zaman bunu BM Güvenlik Konseyi ile tartışması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Moskova’da Lavrov ile görüşen AKEL Genel Sekreteri KHA’ya yaptığı açıklamada bunu dile getirerek Rusya Dışişleri Bakanı’nın, ülkesinin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarını desteklemeye devam edeceğini belirttiğini ve müzakerelerin en erken zamanda başlamasının ve ilerleme kaydedilmesinin iyi olacağını, aksi takdirde sürekli sorunlar ortaya çıkacağını vurguladığını kaydetti.

Kyprianou görüşmenin çok iyi geçtiğini, Lavrov’un söylediklerinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanını Kıbrıs’la ilgili son gelişmeler ve Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki eylemleri konusunda bilgilendirdiğini, Lavrov’un da sorunlar yaşanmaması için Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin genel çerçevesine atıfta bulunduğunu dile getirdi.
Kyprianou, Rusya Dışişleri Bakanı’nın ayrıca yabancı askerlerin Kıbrıs’tan ayrılması gerektiğine değindiğini de söyledi.

Kyprianou şöyle devam etti:

“Bana Rubio – Menendez yasa tasarısı ile ilgili soru sordu. Bunu okuduklarını ve bu konuda endişeli olduklarını söyledi. Onu Cumhurbaşkanı’nın tepkileri konusunda bilgilendirdim ve bana Savunma Bakanı’nın tepkilerini dinlediğini kaydetti. Hükümetin pozisyonun ne olduğunu bilmek istiyorlar”.

“Batı Akdeniz havzasında yaşananlar Rusları endişelendiriyor. Büyük gerginlik var ve NATO bölgedeki varlığını güçlendirmeye çalışıyor”.

Kyprianou, görüşme sırasında Kıbrıs’taki Barış Gücü (UNFİCYP) konusunun da ele alındığını ve Rusya’nın adadaki UNFİCYP varlığını güçlü bir şekilde desteklediğini vurguladı.

AKEL Genel Sekreteri, Lavrov’un Kıbrıs’taki Rus sermayeleri ile ilgili konulara da atıfta bulunduğunu ve özellikle Rus yatırımcıların Limasol’da bir kilise inşa edilmesi için FBME’ye yatırdıkları paranın kaybolduğunu geçmişte bu konuda hükümete şikâyette bulunduklarını ve paranın iadesini beklediklerini söylediğinin altını çizdi.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi Lideri Gennady Zyuganov ile görüşmesi konusunda Kyprianou Kıbrıs sorununu, Kıbrıs – Rusya ikili ilişkilerini görüştüklerini ve muhatabını Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki kışkırtmaları konusunda bilgilendirdiğini duyurdu.

“İkinci Dünya Harbi Zaferinin 75. Yıldönümü, Lenin’in 150. Stalin’in 140. Doğum Yıldönümleri nedeniyle düzenlenecek olan bir dizi etkinlik konusunda bizi bilgilendirdiler ve bizim de aynı anda bazı etkinlikler düzenleyebilecek olup olmadığımız konusunda görüş teatisinde bulunmamızı istediler ve onlarla iletişim içinde olacağımız yanıtını verdim” diyen Kyprianou salı günü Birleşik Rusya İktidar partisinin Yüksek Siyasi Konseyi üyesi ile bir araya geleceğini belirtti.