AB’nin İki Önemli Görevine İki Kadın Siyasetçi Seçildi

135

AB liderleri, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in AB Komisyonu başkanı olması konusunda uzlaştı. Avrupa Merkez Bankası başkanlığı için uzlaşılan isim hali hazırdaki Uluslararası Para Fonu IMF’nin Başkanı Christine Lagarde oldu. Uzlaşılan isimleri Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor.

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, Brüksel’deki müzakerelerin üçüncü gününde, birliğin üst düzey görevlere getirilecek isimleri konusunda anlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın Avrupa Merkez Bankası başkanlığı için önerdiği Lagard, kabul edilen isim oldu.

AB liderleri müzakere maratonunda Macron’un Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in AB Komisyonu başkanı teklifi de kabul gördü. Böylelikle Komisyon ve Merkez Bankası başkanlıklarına ilk defa kadın siyasetçiler aday gösterilmiş oldu.

Avrupa Konseyi Başkanlığı için liberal bir isim olan Belçika Başbakanı Charles Michel aday gösterildi. Komisyonun dış politika şefi olarak da İspanyol sosyalist siyasetçi Josep Borrell belirlendi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”AB kurumlarının gelecekteki liderliği konusunda uzlaşıldı” dedi.

AB Komisyonu, birlik bütçesini ve mali yapısını idare ediyor, birlik dışı ülkelerle ticaret müzakereleri yürütüyor, rekabet koşullarını belirliyor. 500 milyon nüfuslu AB’nin iklim değişikliğinden göçe tüm politikalarından sorumlu olan Komisyon’un başkanlığı bu nedenle kritik önemde.

Seçimlerden sonraki ilk oturumunu yapan Avrupa Parlamentosu’nun da yeni başkanını Çarşamba günü seçmesi bekleniyor. Alman muhafazakar politikacı Michael Weber’in ismi başkanlık için öne çıkıyor.

Voa