Komiser Hahn: Ankara kendi kararlarıyla AB’den uzaklaşmaya devam ediyor

138

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’nin kendi kararlarıyla Avrupa Birliği’nden uzaklaşmaya devam ettiğini söyledi.

Lüksemburg’da yapılan AB Genel İşler Bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Komiser, toplantı sırasında Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  faaliyetlerinin ele alındığını belirterek “Konsey, Türkiye’nin kendi kararlarıyla AB’den uzaklaştığını teyit etti” dedi.

Komiser, devamla, “dolayısıyla, Konsey’in geçen yıl (Ankara’nın) AB’ye katılım müzakerelerini fiilen durdurma kararı devam ediyor” dedi.

Komiser Hahn Konsey’deki görüşmelerin Türk sondaj gemilerinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmalarına başlamasıyla oluşan ve kabul edilmez bu durumdan önemli bir şekilde etkilendiğini ve bunun Konsey sonuçlarına yansıdığını belirtti.

Komiser devamla şöyle dedi:

“Konsey, bu tür  eylemlerin AB-Türkiye ilişkileri kapsamındaki ciddi olumsuz etkilerinin altını çiziyor; Konsey ayrıca, AB Dış Eylem Servisi (EEAS) ve Avrupa Komisyonunu uygun önlemlerin alınması için gecikme olmadan konu üzerinde gerekli önerileri sunmaya davet ediyor” dedi.