AB liderleri atamalar, AB’nin stratejik gündemi ve EMU”nun derinleştirilmesi için toplanıyorlar

150

AB liderleri, Avrupa Komisyonu için atamalara karar vermek, Avrupa Birliği’nin (AB) gelecek 5 yıllık stratejik gündemini onaylamak, Ekonomi ve Para Birliği’nin (EMU) derinleştirilmesini gözden geçirmek için Brüksel’de toplanıyorlar. Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)  faaliyetlerinin kınanacağı da tahmin ediliyor.

AB Konseyi perşembe günü saat 15.00’de Avrupa Parlamentosu Başkanı’yla geleneksel görüş alışverişiyle başlayacak.

Perşembe günü öğleden sonra (15.30) ilk çalışma oturumunda, devlet veya hükümet başkanları AB’nin uzun vadeli bütçesini (Çok Yıllı Mali Çerçeve – MFF), Avrupa Yarı Yılı’nı, ikilim değişikliğini, yanlış bilgi verilmesi ve karma tehditlerle, aralarında Ukrayna/Rusya ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın sularında yasa dışı sondaj girişimleri dâhil dış konuları tartışıp onaylayacaklar. Liderlerin 2019-2024 için yeni bir Stratejik Gündem belirlemeleri bekleniyor.

Bu çalışma oturumunda ayrıca, Konseyin dönüşümlü dönem başkanı Romanya Başkanı Klaus Iohannis, bir önceki Avrupa Konseyi kararlarının uygulanmasıyla ilgili bir durum değerlendirmesi yapacak.

Liderler akşam yemeğinde (19.15) AB’nin en üst görevlerine atamaları görüşecek. 28 Mayıs’taki gayrı resmi akşam yemeğinde kararlaştırıldığı üzere devlet ya da hükümet başkanları yeni bir AB Konseyi Başkanı atamayı Avrupa Komisyonu Başkanlığı, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı, Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği için aday göstermeyi hedefliyorlar.

Cuma sabahı AB27 liderleri saat 09.30’de bir Zirve’de kapsamlı bir formatla bir araya gelecekler. Liderlerin Avro Grubu tarafından Ekonomik ve Para Birliği (EMU) reformunda ilerlemeyi desteklemesi bekleniyor.

Görüşmenin sonunda Başkan Tusk ve Juncker’in, liderleri, Brexit’le ilgili son gelişmeler üzerinde bilgilendireceği düşünülüyor.

15.30-19.00 saatleri arasındaki ilk çalışma oturumunda dış ilişkilerde Türkiye’nin tartışılması planlanıyor.

Devlet ya da hükümet başkanları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yapmakta olduğu  sondaj faaliyetlerini görüşecekler. Anastasiades, liderlere son gelişmelerle ilgili bilgi verecek. AB Konseyi’nin Kıbrıs’a tam destek vermesi ve Türkiye’ye itidalli davranması, Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermesi ve bu tür faaliyetlerden kaçınması çağrısı yapması bekleniyor.

Avrupa Konseyi ayrıca, doğu Ukrayna ve Azak Denizi’ndeki son gelişmeleri de ele alacak.