Avrupa Halk Partisi ve Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye’nin faaliyetlerini kınadı

171

Avrupa Halk Partisi ve Avrupa Sosyalist Partisi, Brüksel’de yapılan AB Konseyi’nden sonra yaptıkları ön toplantıları sırasında onayladıkları yazılı açıklamalarda, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  faaliyetlerini kınadılar.

Avrupa Halk Partisi’nin açıklamasında “Türkiye’nin faaliyetleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının önemli ihlali olduğuna inanıyoruz. Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyoruz ve Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine son vermesi ve Kıbrıs’ın toprak bütünlüğüne karşı saygıyla davranması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Avrupa Sosyalist Partisi ise Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki doğal kaynakları keşfetme çalışmalarına başlamasını protesto etti.

Bu arada,  Nikos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile görüştü. Görüşme sırasında iki lider yaptıkları temaslar hakkında karşılıklı olarak birbirlerini bilgilendirdi ve Türkiye’nin  faaliyetlerinin nasıl ele alınacağı ile ilgili olarak istişarede bulundular.

————

Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini kınadı

Avrupa Sosyalist Partisi (PES), Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal gaz için sondaj çalışmalarına başlama kararını kınadı.

Brüksel’de toplanan Avrupa Sosyalist Partisi, toplantının gündemindeki Türkiye’nin faaliyetleri dâhil bir dizi konuyu görüştü.

PES üyeleri Türkiye’ye iyi komşuluk ilişkilerini destekleme ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne saygılı davranması çağrısında bulundular.

—————–

Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki  faaliyetlerini kınadı

Avrupa Sosyalist Partisi (PES) yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmalarını şiddetle kınadığını ve Türkiye’nin sondaj çalışmalarını protesto ettiğini belirtti.

Avrupalı Sosyalist ve Demokratlar ayrıca, Türkiye’nin Kıbrıs’ın AB hukuku ile uluslararası hukuk temelinde kendi MEB’inde doğal kaynaklarını araştırması ile ilgili egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundular.

Avrupa Sosyalist Partisi Başkanı Sergei Stanichew, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki eylemlerinin bölgedeki istikrarı olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtti.

Sergei Stanichew, Türkiye’ye uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyması konusunda çağrıda bulundu.

PES Başkanı, partisinin Kıbrıs’a yönelik desteğini ve dayanışmasını teyit etti.