Tsipras: AB Konseyi Türkiye’ye açık bir mesaj gönderdi

150

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, AB Konseyi’nin Türkiye’ye açık, kararlı ve sert bir mesaj verdiğini, aynı zamanda AB’nin son kararlarıyla Türkiye’nin davranışlarının ve tutumunun sonuçları olacağının farkında olması gerektiğini söyledi.

Brüksel’deki AB Konseyi’nden sonra açıklamalarda bulunan Tsipras, Yunanistan ve Kıbrıs’ın uyumlu çalışmasıyla Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal etmesinin yıllardan sonra ilk kez AB tarafından böyle açık ve kararlı biçimde kınandığını, bölgede uluslararası hukuku ihlal eden komşu ülkeye karşı tedbir alınmasına karar verildiğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı, “Bizim açımızdan iletişim kanallarını açık tutmaya devam edeceğiz ama Türkiye’ye de ihlallerine son vermesi, adil ve uygulanabilir bir çözüm için Crans-Montana’da kalan yerden Kıbrıs müzakerelerini başlatması kararlı bir şekilde de baskı yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tsipras son olarak  Zirve’nin kararlarının, Kıbrıs Cumhuriyeti ile birlikte uzun zamandır devam eden bir çabanın sonucu olduğunu kaydetti.