Almanya’da aşırı sağcı terör tehdidi

150

Almanya’da yaklaşık 24 bin aşırı sağcı bulunuyor, her iki aşırı sağcıdan biri de şiddet eğilimli, pek çoğunun silah kullanma deneyimi var. Ülkede radikalleşen aşırı sağ ve artan terör tehlikesini mercek altına aldık.

Almanya’da son yıllarda aşırı sağcı grupların daha da radikalleşmesi, ırkçı saldırılar ve nefret suçlarının artması birçok kişiyi endişelendiriyor. Irkçılıkla mücadele eden Amadeu Antonio Vakfı’na göre, son dönemde silahlanmaya çalışan bu grupların olası terör saldırılarına karşı harekete geçilmesi gerekiyor.

DW Türkçe’ye konuşan vakfın sözcüsü Robert Lüdecke, aşırı sağdaki radikalleşmenin boyutlarının korkutucu olduğunu söylerken, şu bilgileri aktardı: “Aşırı sağcı terör hücrelerinin, Almanya’nın tüm bölgelerinde sosyal ağlar ve sohbet grupları üzerinden iletişim halinde olduklarını, belirli mekanlarda silah, yiyecek, içecek, yakıt depoladıklarını ve ‘X günü’ olarak adlandırdıkları bir anda eyleme geçmeye hazır olduklarını biliyoruz.”

2017 yılında Alman ordusu mensubu üsteğmen Franco A.’nın yakalanmasıyla başlayan soruşturmada asker ve polislerden oluşan gizli bir yapılanma gün ışığına çıkartılmış, “X günü” olarak adlandırdıkları bir tarihe hazırlandıkları, aralarında cumhurbaşkanının da bulunduğu bazı siyasetçilere suikast planladıkları, ülkede iç savaş çıkarmayı, yönetimi ele geçirmeyi tasarladıkları yönünde bilgilere ulaşılmıştı.

Aşırı sağ uzmanı Robert Lüdecke, “X günü ile sizce ne kastediliyor?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Geçen yıl Chemnitz’te şahit olduğumuz gibi, bir kişinin ölümüne yol açan şiddet eyleminin ardından nasıl binlerce aşırı sağcının, ideolojilerini gizleme ihtiyacı dahi duymadan sokaklara çıktığını gördük. Gerilim daha da tırmansaydı, bölgede küçük çaplı bir iç savaşa tanıklık edebilirdik. Spekülasyona girmek istemem ancak X günü ile kastedilen anladığımız devletin zaafiyet, bir zayıflık gösterdiği bir an. İşte o an silahlarını ellerine alıp sokağa çıkmaya hazırlar.”

https://www.dw.com/tr/almanyada-a%C5%9F%C4%B1r%C4%B1-sa%C4%9Fc%C4%B1-ter%C3%B6r-tehdidi/a-49149475