ABD Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki tavrının provokatif olduğunu aktardı

136

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri yetkilisi Matthew Palmer, ABD`nin Türkiye`ye Doğu Akdeniz`deki faaliyetlerinin provokatif olduğunu aktardığını söyledi. ABD Türkiye`den bölgede sondaj yapmaya başlama kararından vazgeçmesini istedi.

Kıbrıs`ta temaslarda bulunduktan sonra Kıbrıs Haber Ajansı`na açıklama yapan Matthew Palmer, Türkiye`ye gerekli mesajların hem özel şekilde, hem açık olarak iletildiğini söyledi.

Adada yaptığı temaslar ve elde edilen sonuçlarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Matthew Palmer adanın bölünmüş olmaya devam ettiğini, ABD`nin Kıbrıs`ın iki bölgeli, iki toplumlu, federal çözüm temelinde yeniden birleşmesini desteklediğini söyledi. Çözüm çabaları konusunda BM sürecine tam destek verdiklerini belirtti.

Matthew Palmer, ABD`nin Kıbrıs`ın hidrokarbon kaynaklarını araştırma ve geliştirme hakkını güçlü bir şekilde desteklediğini ifade etti. Elde edilecek gelirin ada sakinleri arasında üzerinde anlaşmaya varılmış bir çözüm temelinde adil bir şekilde paylaşılmasını desteklediklerini söyledi.

Türkiye`nin Doğu Akdeniz`de tavrını değiştirmemesi durumunda ABD`nin ne yapacağı sorusuna Palmer varsayımlar üzerinde konuşmak istemediği, Türkiye`ye eylemlerinin provokatif olduğu mesajının iletildiği cevabını verdi.

Amerikalı yetkili Kıbrıs`la ABD arasında işbirliğinin güçlendirilmesi için çalıştıklarını belirtti. ABD`nin silah ambargosu ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Palmer, Kıbrıs`ın stratejik bir müttefik olduğunu, ABD için önemli bir ortak olduğunu söyledi ve “bu alanda ne yapılabileceğine bakıyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile  Nicos Anastasiades arasında görüşme yapma zamanının gelip gelmediği sorusuna Palmer üst düzey temasların önemini bildikleri cevabını verdi.