Anastasiades,AB Konseyi öncesinde MED-7 başkanlarıyla Türk kışkırtmalarına karşın olası tedbirleri görüşecek

163

Rum lider Nicos Anastasiades, Malta’da yer alacak MED-7 grup zirvesi çerçevesinde Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta’dan oluşan MED-7 grubu başkanlarıyla Türkiye’nin MEB eylemlerine karşı olası tedbirleri görüşme fırsatı bulacak.

AB28’in Brüksel’de 20-21 Haziran tarihinde yapacağı AB Konseyi toplantısında söz konusu tedbirleri görüşmesi bekleniyor.

Cumartesi günü basına açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Anastasiades’in 14 Haziran’da, 6. Güney AB ülkeleri Zirvesi’ne katılmak üzere Malta’ya gideceğini söyledi.

Anastasiades’in zirve öncesi devlet veya hükümet başkanlarıyla Türk eylemlerine karşı olası tedbirleri görüşüp görüşmeyeceği sorusuna Prodromou, bu görüşmeler için tabii ki fırsat olacağını bildirdi.

Rum Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin bölgede son faaliyetlerini başlatmasından bu yana Kıbrıs diplomasisi ve hükümetin bir AB tepkisi oluşmasına hazırlık çerçevesinde koordinasyon için harekete geçtiğini anlattı.

Hem Avrupa Komisyonu’nun hem de AB Konseyi’nin, Türkiye’nin eylemleri sona ermezse bu konunun yeniden değerlendirileceğini açıkladığını hatırlatan Prodromou, Lefkoşa’nın 6. MED-7 Zirvesi’ne önem verdiğini, belirterek bir öncekinin Lefkoşa’da yapıldığını ve çok başarılı olduğunu, zirvenin AB çerçevesi içerisinde ortak çıkarlar esasında koordinasyon ve görüşmelere devam edilmesi için bir fırsat sunduğunu kaydetti.

Zirve çerçevesinde hazırlanacak Ortak Deklarasyon’da Türk eylemlerine yönelik özel ifadeler olup olmayacağı sorusuna da Prodromou, Lefkoşa’nın Deklarasyon ‘da böyle bir ifadenin yer almasını istediğini belirtti; Lefkoşa’daki MED-7 Deklarasyonu’nda böyle bir ifadenin yer aldığını hatırlattı.

Prodromos Prodromou, Lefkoşa’nın Türk eylemlerine karşı Avrupa Birliği’nden neler isteyeceği sorusuna yanıtında, “Bu koordinasyonun bir sonucu olacaktır. Kararlar hep birlikte alınır. Dolayısıyla ortaklarımızın bu konulardaki görüşleri önemidir. Bizim istediğimiz olabileceğin en iyisidir” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye Doğu Akdeniz’e askeri gemilerin eşlik edeceği ikinci bir sondaj gemisi gönderecek’ şeklindeki açıklamasını yorumlaması istenen Sözcü şöyle dedi:

“Maalesef, Türkiye’nin kışkırtıcı tutumu, uzlaşmazlığı ve yaklaşımı duracak gibi görünmüyor.”

“Bu tutumun devam ettiği sürece biz uluslararası düzeyde Türkiye’nin uzlaşmaz tutumununu anlatma çabasında olacağız. Türkiye’nin bu türlü hareket etmesine son verecek AB düzeyinde olası kararlar veya bazı tedbirler alınmasını istiyoruz.”

“Kıbrıs’ın bu konuda çok taraflı dış politika çerçevesindeki çabaları AB ortaklarına, ABD, Rusya Federasyonu ve Çin gibi güçlü ülkelere ve diğer ülkelere yöneliktir.”

Prodromou, Anastasiades’in dediği gibi Türkiye’nin kendisine her taraftan gönderilen mesajları dinlememesi durumunda bazı tedbirlerin incelenmesi gerekeceğini ifade etti.

Kha