Kıbrıs- Yunanistan – Ermenistan arasında liderler düzeyindeki ilk Üçlü Zirve Ocak 2020’da Ermenistan’da yapılacak

124

Kıbrıs, Yunanistan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Lefkoşa’da yaptıkları ilk üçlü zirve sırasında, Kıbrıs- Yunanistan- Ermenistan devlet veya hükümet başkanları düzeyinde yapılacak ilk zirvenin Ocak 2020’de Ermenistan’da yapılmasını kararlaştırdılar.

Üç bakanın imzaladığı ortak açıklamaya göre, Kıbrıs, Yunanistan ve Ermenistan dışişleri bakanları ortak ilkeler, kültürel ve kültürel miras ilkeleri temelinde, uluslararası hukuk ve BM Beyannamesinde vücut bulan amaç ve ilkelere saygı duyarak üçlü işbirliğinin yol gösterici ilkeleri konusunda anlaşmaya vardılar.

Bakanlar, güçlü siyasi diyalog ve işbirliği yoluyla üçlü işbirliğinin barış, istikrar ve refahı teşvik etmeyi hedeflediği konusunda da anlaştılar.

Ortak açıklamada , “Bakanlar, üçlü işbirliğinin önemi ile faydalarını tanıyarak işbirliğinin güçlendirilmesi konusundaki taahhütlerini ifade ettiler. Tarım, ekonomi, ticaret, yatırımlar, eğitim ve bilim, yenilik, sağlık, kriz yönetimi, kültür ve turizm alanları dâhil bir dizi ortak ilgi alanı üzerindeki işbirliğinin geliştirilmesinin araştırılacağına karar verdiler” denildi.

Bakanlar, ayrıca, üç ülkenin uluslararası düzeyindeki işbirliğinin geliştirilmesine de karar verdiler ve diasporanın dünyada önemli karar alma merkezlerinde koordinasyon içinde bulunmalarının önemine işaret ettiler.

Bakanlar ayrıca, zirve sırasında, Kıbrıs sorunundaki son durum, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki ihlalleri ve faaliyetleri, Nagorno-Karabakh meselesi ve uluslararası ve ortak ilgi konular üzerine görüş teatisinde bulundu.

Üç ülkenin bakanları ayrıca, AB- Ermenistan ilişkilerini de görüştüler. Kıbrıs ile Yunanistan dışişleri bakanları Doğu Ortaklığı ve AB-Ermenistan Kapsamlı ve Geliştirilmiş Ortaklık Anlaşması çerçevesinde Ermenistan- AB ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda destek ifade ettiler.

Kha