Anastasiades: Theresa May Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’inde planladığı faaliyetlerini kınadı

129

Ryum lider Nikos Anastasiades, Britanya Başbakanı Bayan Theresa May’in, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) planladığı sondaj faaliyetlerine karşı olduğunu; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve kendi doğal kaynaklarını keşfedip kullanma hakkını tanıdığını söyledi.

Anastasiades, Kraliçe II. Elizabeth’in doğum günü vesilesiyle salı akşamı Britanya’nın Kıbrıs Yüksek Komiseri Stephen Lillie tarafından verilen özel bir resepsiyonda konuştu ve Denya bölgesinde yaratılan gerginlik konusuna da değinerek tüm adada huzurun sağlanmasının önemine işaret etti.

Kıbrıs’ın MEB’indeki endişe verici son gelişmeler hakkında  Anastasiades, bunların Kıbrıs’ın egemenlik hakları ile uluslararası ve Avrupa hukukuna aykırı olduğunu söyledi.

“Bayan May ile defalarca konuyu görüştük ve 26 Mayıs 2019 tarihli mektubunda da Kıbrıs’a yönelik ifade edilen tam destek ve dayanışma için teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuşan  Anastasiades, Bayan May’in mektubunda Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetlerine karşı olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını keşfedip kullanması egemenlik haklarını tanıdığını ifade ettiğini söyledi.

Kıbrıs’ın MEB’indeki mevcut durumun, özellikle BM Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisinin atanmasının ardından prosedüre verilen yeni ivme zamanında, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmalara devam edilmesini olumsuz etkilediğini belirten Nikos Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının BMGS Antonio Guterres’in önerdiği altı nokta çerçevesinde müzakere sürecine olan bağlılığının devam ettiğini söyledi.