AB telif hakları yasası yürürlüğe girdi

161

Avrupa Parlamentosu’nun geçtiğimiz Mart ayında kabul ettiği telif hakları yasası yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği ülkelerine, yasayı kendi ulusal kanunlarına adapte etmeleri için iki yıl süre tanındı.

Avrupa Parlamentosu‘nun (AP) geçtiğimiz Mart ayında kabul ettiği tartışmalı telif hakları yasası bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bütçe ve personelden sorumlu üyesi Günther Oettinger söz konusu yasayı eleştirenlere karşı savunarak, kanun maddelerinin piyasada yürürlüğe girmesinin ardından, bunların adil kurallar olduğunun görüleceğini ifade etti. Daha önce AB Komisyonu’nun dijital ekonomiden sorumlu üyesi olan Oettinger, 2016’da bu görevi esnasında, daha sonra yasalaşan ilgili reform taslağını hazırlamıştı.

Özellikle taslağın AP’de karara bağlanmasından önce Avrupa’nın birçok ülkesinde protesto gösterileri düzenlenmiş, çoğu gençlerden oluşan eylemciler, taslağın en fazla veri yükleme (upload) ile ilgili maddesine karşı çıkmıştı.

Amaç eser sahiplerinin çıkarlarını korumak

Bugünden itibaren yürürlüğe giren yasa ile veri yüklenen sitelerdeki belli filtre programları, yüklenen verilerin koruma altında olup olmadığını çözerek, koruma altında iseler yüklenmelerine izin vermeyecek. Günther Oettinger düzenlenen protesto gösteri ile ilgili olarak, bunları hafife almadıklarını ve ortada çeşitli grupların farklı çıkarları olduğu belirterek, hepsini dikkate aldıklarını ifade etti.

https://www.dw.com/tr/ab-telif-haklar%C4%B1-yasas%C4%B1-y%C3%BCr%C3%BCrl%C3%BC%C4%9Fe-girdi/a-49078820