ABD’den Akdeniz’de İsrail-Kıbrıs işbirliğine destek (infografik)

166

ABD’den Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerinde Rusya’nın nüfuzuna karşı Kıbrıs-İsrail işbirliğine destek açıklaması geldi. Bu bağlamda Kıbrıs’a silah ambargosunun da kaldırılması bekleniyor.

Akdeniz’in doğusundaki doğalgaz arama faaliyetleri ile gündemde olan AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ABD’den destek açıklaması yapıldı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, “Doğu Akdeniz’de barışı pekiştirmek ve bölgeseki enerji rezervleri konusundaki Rus nüfuzuna karşı koymak için” İsrail ve Kıbrıs ile işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Engel, Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerinin heyecan verici olduğunu belirterek “Bu bir dönüm noktası. Bence (Vladimir) Putin durumu kontrol edebilecek duruma gelemez ve gelmemeli de” ifadesini kullandı.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ayrıca İsrail’in Kıbrıs ile birlikte çalışmasının da önemine dikkat çekti. Eliot, “Müttefikimiz İsrail’in Kıbrıs ile işbirliği imkanından heyecan duyuyorum. Bence burada barış ve işbirliği için daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir fırsat bulunuyor” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail, doğalgaz arama faaliyetlerinde işbirliğine gideceklerini açıklamış ve İsrail’den başlayıp Kıbrıs üzerinden geçerek Yunanistan’a ulaştırılması planlanan EastMed isimli doğalgaz boru hattı ile İsrail doğal gazının Avrupa Birliği’ne ulaştırılmasını hedeflediklerini duyurmuştu.

Silah ambargosu kalkabilir

ABD’li temsilci ayrıca geçen hafta ABD Kongresi’nin her iki kanadında da görüşülmek üzere sunulan ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediği yasa tasarısına atıfta bulundu.

2019 Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İşbirliği Yasası isimli tasarı, bölgedeki doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetlerine ABD desteğinin yanı sıra, söz konusu ülkelerle olan güvenlik ve enerji işbirliği faaliyetlerini arttırmayı hedefliyor.

Tasarının içinde ayrıca 1987’den beri yürürlükte bulunan ve adaya silah satışını yasaklayan ambargoyu kaldırma planları da bulunuyor. Konuyla ilgili konuşan Engel, “Artık 1970’lerde değiliz ve birbirimizin sorunlarına taze bir bakış açısı ile yaklaşmalıyız” ifadesini kullandı.

https://www.dw.com/tr/abdden-akdenizde-israil-k%C4%B1br%C4%B1s-i%C5%9Fbirli%C4%9Fine-destek/a-48906550