Avrupa Parlamentosuna yeni seçilen Kıbrıs Milletvekilleri açıklandı

184

Kıbrıs Seçim Dairesi Başkanı 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı

Avrupa Parlamentosu seçiminde Kıbrıs’ı temsil edeceklerle ilgili nihai sonuçlar şöyle:

Kayıtlı seçmen sayısı 641.181
Oy kullanan toplam seçmen sayısı 288.483 (%44,99)
Oy kullanmayan seçmen sayısı 352.698 (%55,01)
Geçersiz oy sayısı 5.510 (%1,91)
Boş oy sayısı 2038 (%0,71)
Geçerli oy sayısı 280.935 (%97,38).

AKEL – SOL – YENİ GÜÇLER 77.241 (%27,49),
DEMOKRATİK İTTİFAK (DEPA) 10.673 (%3,80), DEMOCRATİK PARTİ (DIKO) 38.756 (%13,80), DEMOKRATIK SEFERBERLİK (DİSİ) 81.539 (%29,02), EDEK SOSYALSİT DEMOKRATLAR HAREKETİ 29.715 (%10,58), ULUSAL HALK CEPHESİ (ELAM) 23.167 (%8,25), HAYVANSEVERLER PARTİSİ KIBRIS 2208 (%0,79),
ADALET SAVAŞÇILARI 457 (%0,16), VATANSEVERLER HAREKETİ 607 (%0,22), VATANDAŞLAR İTTİFAKI – YEŞİLLER PARTİSİ 9.232 (%3,29), MİLLİYETÇİ ÖZGÜRLÜK HAREKETİ 569 (%0,20), YASEMİN HAREKETİ 4786 (%1,70), KIBRIS SOSYALİST HAREKETİ 170 (%0,06). BAĞIMSIZLAR HARRIS ARISTIDOU, 276 (%0,10), CHRYSANTHOS MARDAPITTAS 234 (%0,08),MICHALIS PARASKEVA 1305 (%0,46).

Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalyesinin partilere göre dağılımı da şöyle:

DEMOKRATİK SEFERBERLİK ve AKEL – SOL – YENİ GÜÇLER ikişer sandalye ve DEMOKRATİK PARTİ ve EDEK SOSYAL DEMOKRAKİ HAREKETİ birer sandalye.

Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki yeni temsilcileri de şöyle:

FOURLAS LOUCAS, CHRİSTOFOROU LEFTERİS, GEORGİOU GİORGOS, KIZILYÜREK NİYAZİ, MAVRİDES COSTAS ve PAPADAKİS DEMETRİS.

————-

Avrupa Parlamentosuna yeni seçilen Kıbrıs Milletvekilleri açıklandı

Seçim Dairesi Müdürü Kypros Kyprianou, Avrupa Parlamentosu’na seçilen altı yeni Kıbrıs temsilcisini açıkladı.

Yeni Kıbrıs Temsilciler, iktidardaki sağcı Demokratik Seferberlik Partisi’nden (DİSİ) Loukas Fourlas ve Lefteris Christoforou, sol AKEL Partisi’nden Niyazi Kızılyürek ve Giorgos Georgiou, Demokratik Parti’den (DİKO) Costas Mavrides ve Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK’ten Demetris Papadakis oldu.

———-

DİSİ, AKEL, DİKO ve EDEK Avrupa Parlamentosu’nda sandalyeye sahip oldu, ilk Kıbrıslı Türk Avrupa Parlamentosu’na girdi

İktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi ve muhalefetteki AKEL Avrupa Parlamentosu’ndaki iki sandalyesini korurken gayrı resmi sonuçlara göre AKEL’in adayı Niyazi Kızılyürek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandalye kazanan ilk Kıbrıslı Türk oldu.

Demokratik Parti ve Sosyalist EDEK de sandalyelerini korudular; Kıbrıs Yeşiller ve Vatandaşlar İttifakı dramatik bir düşüş yaşadılar.

Milliyetçi ELAM bir Avrupa milletvekili seçmede başarısız olurken oy oranını artırdı. Yeni kurulan Demokratiki Parataxi (Demokratik İttifak) günün en sürprizli skorunu elde etti ve yüzde üçün üzerinde oy alarak Ulusal Meclis’e katılmaya hak kazandı.

Demokratik Seferberlik lideri Averof Neofitou, partisinin başarısını övdü; Kıbrıs ve toplumunun inanılmaz koşullarla mücadelesine rağmen Avrupa’da gücünü koruyan tek parti olduğunu belirtti.

Avrupa seçimlerinin sonuçları hakkında konuşan Neofitou, bunun 2013’ten bu yana DİSİ’nin altıncı zaferi olduğuna işaret etti.

Avrupa Parlamentosu’na bir milletvekili seçememesine rağmen, Kıbrıs’taki milliyetçi partinin yükselişinin herkesin endişelenmesini gerektiren bir durum olduğuna dikkati çeken Averof Neofitou, DİSİ’nin sonuçlarının partinin hedeflerini tamamlandığını, partinin ilk siyasi güç olduğunu ve Avrupa Parlamentosu’nda iki sandalyesi olduğunu kaydetti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou, partisinin yükselişte olduğunu iki hedefine ulaştığını ifade etti; “AKEL’in yükselme sürecinde olduğu mesajını vermeyi başardık ki bu Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının yararına olacaktır” şeklinde konuştu.

Partiyle uğraşanları eleştiren ve gençlerin gelecekleri olduğunu anlatan Kyprianou, mücadelenin devam ettiğini yarından itibaren Kıbrıs sorununa ve yeniden birleşmeye bir çözüm bulmak için çalışmaya başlayacaklarını, böylelikle Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin, Maronitlerin, Ermenilerin ve Latinlerin daha iyi bir yaşam beklentisine girebileceklerini kaydetti; bu süreçte AKEL ile çalışan Kıbrıslı Türklere teşekkür etti ve ‘Kıbrıs’ta barışın engellemeyeceğini vurguladı.

Kyprianou, son bilgiler esasında AKEL’in Demokratik Seferberlik Partisi’nin sadece %1,6 gerisinde olduğunu belirtti; ‘Gelecek seçimde birinci parti olmalıyız. Hedefimiz bu olmalıdır” dedi.

Demokratik Parti (DİKO) lideri Nikolas Papadopoulos, DİKO’nun büyük bir seçim zaferi kazandığını, oranını artırmayı başardığını, partinin bir arada ve güçlü olduğunu, dik durmaya devam edeceğini söyledi.

DİKO’nun 2014’teki Avrupa Parlamentosu seçimleriyle karşılaştırıldığında oy oranında önemli bir artış kaydettiğini bildirdi. EDEK’i de bir milletvekili çıkardığı, Avrupa’da Sosyalist ve Demokratlar İlerleyen İttifak’ındaki katılımlarının devam ettiği için kutladı.

Sosyalist EDEK partisi lideri Marinos Sizopoulos, birlik çağrısı yaptı ve partisinin Kıbrıslıların Avrupa’daki sesini güçlendirmek için Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Sosyalistler Partisi’nde her türlü çabayı göstereceğini duyurdu.

Parti merkezinde konuşan Sizopoulos, EDEK’e oy verenlere teşekkür etti ve oylarını onurlandıracaklarını belirtti.

Ulusal Halk Cephesi (ELAM) ülke ve halk için faaliyetlerini dinamik bir şekilde sürdürme sözü verdi.

ELAM Sözcü Vekili Sotiris İoannou, partisine oy verenlere teşekkür etti; siyasi sistemin ELAM aleyhine muazzam bir polemiği ortaya çıkardığını, partinin oylarını artırdığı ve halk tarafından kabul edildiğini ifade etti.

İoannou, çabalarının hiçbir zaman seçim amaçlı olmadığını, bundan kendilerinin daha bir arada ve daha güçlü görüşeceklerini söyledi.

Parti merkezinde konuşan Demokratiki Parataxi (Demokratik İttifak) Başkanı Marios Garoyian ise, “Kalmak için buradayız” dedi ve partinin birkaç ay önce kurulduğu düşünüldüğünde partisinin büyük bir başarı elde ettiğini, oranının partinin Ulusal Meclis’e katılmasına izin verdiğini kaydetti.

Kıbrıs Yeşiller – Vatandaş İşbirliği ve Vatandaşlar İttifak liderleri George Perdikis ve Giorgos Lillikas da, partilerinin elde ettikleri sonuçların moral bozucu olduğunu belirttiler.

Seçim kampanyaları sırasında siyasi kutuplaşmadan söz eden her iki lider, sandığa gitmeyenlerin sayısının arttığını ve aşırı sağ popülizmin gücünün arttığını ifade ettiler.

Perdikis, “Sonuçtan memnun değiliz. Bu açıkça bir seçim başarısızlığıdır” şeklinde konuştu ve partisinin Vatandaşlar İttifakı’yla işbirliğini övdü.

Kha