Kıbrıs üzerinden Mısır-Avrupa elektrik hattı döşenmesi çerçeve anlaşması imzalandı

173

Proje girişimcisi EuroAfrica Interconnector Limited tarafından Kıbrıs ve Mısır’ın elektrik ağını birbirine bağlayacak EuroAfrica Interconnector hattı için Kahire’de tarihi bir çerçeve anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasını, EuroAfrica Interconnector tarafından yönetilecek finansal kapasite çalışmalarının tamamlanması izleyecek.

Yapılan basın açıklamasına göre anlaşma, Mısır Bakanlar Kurulu ana holünde EuroAfrica Interconnector CEO’su Nasos Ktorides ve Mısır Elektrik İletim Şirketi arasında imzalandı.

İmza töreninde Mısır Başbakanı Moustafa Madbouly, Mısır Elektrik Holding Şirketi Başkanı Gaber Dessouki, Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Mohamed Shaker El-Markabi, Kıbrıs’ın eski Dışişleri Bakanı ve EuroAfrica Interconnector Stratejik Konseyi Başkanı Ioannis Kasoulides, Kıbrıs’ın Kahire Büyükelçisi Haris Moritsis, üst düzey Mısır hükümeti yetkilileri ve EuroAfrica Interconnector üst yöneticileri hazır bulundu.

İmza töreninden sonra bir açıklama yapan Kasoulides, Kıbrıs’ın şimdi Afrika’dan Avrupa’ya büyük bir elektrik iletişim merkezi haline geldiğini ve Mısır’ın da kendini Afrika’dan Arap Yarımadası’na elektrik iletişimi sağlayan bir bölge enerji merkezi kabul edebileceğini belirtti.

EuroAfrica Interconnector CEO’su Nasos Ktorides de konuşmasında projenin girişimcileri olarak EuroAfrica Interconnector elektrik ara bağlantısını kararlaştırılan zamanda uygulamayı taahhüt ettiklerini söyledi.

Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Mohamed Shaker El-Markabi ise konuşmasında, EuroAfrica İnterconnector’e tam destek verdiklerini, anlaşmanın imzalanmasının ilgili ülkelerin sosyal, ekonomik ve siyasi faydalar sağlayacağı projeyi başlatmak anlamına geldiğini vurguladı.

Anlaşmayla, deniz altı yüksek voltaj doğrudan akım kablolarıyla 2,000MW kapasiteli bir elektrik bağlantısının gelişimi sağlandı. Anlaşmayla projenin iki aşamada olması, önce 1,000MW iletişim kapasitesi olarak belirlenen zaman içerisinde ve Cumhurbaşkanı El-Sisi’nin verdiği güvenceyle uygulanması öngörülüyor.