Anastasiades: Lefkoşa FIR hattı 400,000 uçuşa hizmet veren stratejik önemde bir hattır

136

Nicos Anastasiades, Avrupa’nın en doğusundaki Lefkoşa Uçuş Bilgi Bölgesi FIR hattının, yılda 400,000 uçuşa hizmet veren ve 60 milyon kişiyi taşıyan ve yıllık %4 artış beklenen stratejik önemde bir hat olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta Uçuş Güvenliği Kuruluşu’nu onuncu yılı nedeniyle çarşamba gecesi düzenlenen bir etkinlikte konuşan Anastasiades, İsrail ve Lübnan’dan Avrupa’ya giden hemen hemen bütün uçakların Lefkoşa FIR hattını kullandıklarını, ada üzerinde Afrika’ya uçan tüm Türk şirketlerinin yasal Kontrol Merkezi’ni kullanarak para ödediklerini anlattı.

Hükümetin FIR hattının önemini bildiğini,sivil havacılık sektörünü geliştirmek, uluslararası sıkıntıları gidermek ve bölgedeki rolünü yerine getirmek için çalıştığını ifade eden Nicos Anastasiades, Ankara Kontrol Merkezi’nin uluslararası kuralları ve Avrupa kurallarını görmezden geldiğini, iki FIR hattının içinde ve dışında Lefkoşa Kontrol Merkezi’yle iletişim kurmayı reddettiğini anlattı.

Bundan başka Timbu’daki yasadışı merkezin hiçbir koordinasyonu ve dış uluslararası yasallığı olmadan Kıbrıs’ın hava sahasını ihlal ettiğini belirten Anastasiades, Türk hava sahasının Kıbrıs menşeli uçak ve şirketlerinin kullanımını yasaklandığının da söylenebileceğini vurguladı.

Anastasiades, Türkiye’nin maalesef yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiğine işaret etti; durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi, bunun tek ihlal olmadığını söyledi ve “Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde olanlara da tanıklık ediyoruz” şeklinde konuştu.

Anastasiades, hükümetin uluslararası hukuk ve müktesebat esasında Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulmak ve Türkiye’nin müdahalesini ortadan kaldırmak için mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Kha