Fransa Savunma Bakanı Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetlerini kınadı

140

Fransa Savunma Bakanı Bayan Florence Parly, ülkesinin Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki eylemlerini ve “Fatih” sondaj gemisinin  faaliyetlerini kınadı ve Fransa’nın Kıbrıs’a desteğini teyit etti.

Bayan Florence Parly, çarşamba günü Fransa’da Savunma Bakanı Savvas Aggelides ile görüştü ve görüşmenin ardından yukarıdaki açıklamaları yaptı.

Kıbrıslı Bakan Fransız mevkidaşını Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki yasadışı faaliyetleri ve yasadışı faaliyet gösteren Türk “Fatih” sondaj gemisi hakkında bilgilendirdi.

Yapılan resmi açıklamada, Bakan Savvas Aggelides, Bayan Parly’i Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki  faaliyetlerin arttığını belirttiği kaydedildi. İki bakanın Avrupa Birliği çerçevesinde konuyla ilgili yapılması gereken girişimler üzerine görüş teatisinde bulunduğu belirtildi.

Bakan Parly, Fransa’nın Kıbrıs’a karşı desteğini teyit ederek Türkiye’nin uluslararası hukuk, deniz hukuku ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal eden faaliyetlerini kınadı.

Kha