Aggelides AB Savunma Bakanlarından Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını desteklemelerini istedi

133

Rum Savunma Bakanı Savvas Aggelides, dün Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları’ndan Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB), Türkiye’ye  faaliyetlerinden dolayı yaptırım uygulanmasını desteklemelerini istedi.

Brüksel’de Dışişleri Konseyi’nin Savunma oturumunda Basın ve Enformasyon Dairesi’nin kamerasına konuşan Aggelides, son durumu anlattı; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sözde bu ihlallerden ciddi olarak etkilendiğini, AB’nin hak ve çıkarlarının da etkilendiğini vurguladığını söyledi.

“Kendilerine Kıbrıs’ın MEB’inde faaliyet gösteren büyük Avrupa şirketlerinin de Türkiye’nin bu faaliyetlerinden doğrudan etkilendiğini belirttim” diyen Savunma Bakanı, AB Yüksek Temsilcisi Bayan Mogherini’nin desteğine teşekkür etti ve şöyle devam etti:

“Ancak şimdi ki, bu çok önemlidir, bu açıklamalar döngüsünden sonra sıra tedbirler alınmasına gelmiştir. AB Türkiye’nin hareketlerini gözleyerek uygun tedbirler alacağını söylemiştir. Şimdi açıktır ki bu yasadışılığı ona erdirmek için bütün adımlar atılacaktır.”

Kıbrıs’ın bu görüşü Yunanistan Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis tarafından da desteklendi.

Brüksel’de basına açıklamalarda bulunan Apostolakis, tedbirlerin netlikle kazanmadığını, kendirlinin koşulları yakından izlediklerini ifade etti.

Aggelides, toplantı dolayısıyla bulunduğu Brüksel’de Britanya Yüksek Komiseri Mogherini, İtalya ve Almanya Savunma Bakanları ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Savunma Bakanı Aggelides, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı faaliyetlerini anlatmak için Fransa’da da temaslarda bulunacak.

Kha