Federica Mogherini Türkiye’nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu

149

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısında bulunarak Brüksel’in Kıbrıs’a tam desteğini tekrarladı.

Brüksel’de gerçekleştiren AB Dışişleri Bakanları toplantısına başkanlık eden Bayan Federica Mogherini, toplantının ardından basına açıklamada bulundu.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides tarafından bilgilendirdiğini belirten Mogherini,  Nikos Anastasiades ile son günler ve haftalarda sürekli temas halinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmalarında bulunma niyeti ile ilgili 4 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamaya değinen Bayan Mogherini, “Avrupa Birliği adına Türkiye’nin niyetiyle ilgili endişelerimi ifade ettim. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi “Türkiye Doğu Akdeniz bölgesindeki devamlı faaliyetleri için geçen Mart ayında kınandı” hatırlatmasını da yaptı.

Bayan Mogherini, Türkiye’ye “itidali davranması, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’indeki egemenlik haklarına saygı göstermesi ve her hangi bir yasadışı faaliyetten kaçınması için çağrı yapıyoruz” dedi.