Berlin Ankara’ya Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ine saygı göstermesi çağrısında bulundu

140

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bayan Maria Andebar, ülkesinin Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne (MEB) saygı göstermesi çağrısından bulunduğunu söyledi.

Yetkili, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin’in Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’inde sondaj çalışmalarında bulunması niyeti üzerine endişelerini ifade ettiğini söyledi ve bölgede gerginliğin artırmaması amacıyla Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ine saygı duymasını gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin deniz hukukunu ihlal etmesi ile ilgili bir soruya yetkili, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Deniz Antlaşmasını imzalayan ülkeler arasında bulunduğunu; Türkiye söz konusu antlaşmayı imzalamadığını ve bundan dolayı hukuki ve uluslararası hukuk açısından zor sorunlar olduğunu söyledi.

Bu arada, Almanya Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Nikos Anastasiades’in Romanya’da yer alan AB gayri resmi zirvesi sırasında Türkiye’nin bölgedeki faaliyeteri hakkında endişelerini ifade ettiğini söyledi.

Steffen Seibert, Almanya Başbakanı’nın basın toplantısı sırasında Anastasiades’in AB üyesi ülkelerin Kıbrıs’ın haklarını koruması çağrısında bulunduğunu ve Almanya’nın Kıbrıs’a desteğini ifade edeceğini söylediğini belirtti.

Kha