Anastasiades: Avrupalı liderler Türk tehditleri konusunda “olumlu yanıt” verdi

139

Rum lider Nikos Anastasiades, Romanya’nın Sibiu şehrinde yer alan AB Gayri Resmi toplantısında AB liderlerinin Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki eylemleri konusunda “olumlu yanıt” verdiklerini söyledi.

Başkanlık Sarayında açıklamada bulunan Anastasiades, gayri resmi zirve tarafından hemen önlemler alınmadığını söyledi ve meseleye diplomasi yoluyla bir çözüm bulunması amacıyla çalışmalar yer aldığını belirtti.

Türkiye’nin eylemleri hakkında Avrupa Birliği tarafından önlemler alınmasının beklenip beklenmediğiyle ilgili bir soruya Anastasiades, AB liderlerin olumlu yanıtına işaret etti ve zirvenin başka konular ele alması amacıyla toplandığını; 28 Mayıs’ta yapılacak toplantı sırasında da tedbirlerin alınmayacağını belirtti.

Nikos Anastasiades, devamla, konu üzerinde diplomasi yoluyla bir çözüm bulunması amacıyla gerekli çalışmalara devam edildiğini ifade ederek “Öncelikle elimizdeki mevcut tüm araçları kullanacağız ve daha sonra kararlar alınacak” dedi.

Kıbrıs’ın MEB’indeki 7. Parsel ile ilgili TOTAL şirketi ile yapılan istişareler hakkında bir soruya Anastasiades, konu üzerinde açıklanacak bir şey olduğunda açıklama yapılacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı ile Sibiu Zirvesi çerçevesinde yaptığı görüşmedeki mesajın ne olduğuyla ilgili bir soruya Anastasiades, Fransa Cumhurbaşkanı’nın kendisine “devamlı ve güçlü destek” ifade ettiği yanıtını verdi.