Avrupa Halk Partisi zirvesi…Anastasiades: Kıbrıs’ın MEB’inde Türkiye’nin faaliyetlerine katılan herkese karşı kısıtlayıcı önlemler alınmalıdır

156

Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) ve Doğu Akdeniz’de  faaliyetlere katılan herkese karşı kısıtlayıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Anastasiades, Romanya’da yapılan Avrupa Halk Partisi zirvesine katıldı ve zirveye hitaben bir konuşma yaptı.

Nikos Anastasiades konuşmasında “Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki ve Doğu Akdeniz’deki  faaliyetlerine katılan herkese karşı bir dizi kısıtlayıcı önlem alınması konusunu incelemesi gerekir” dedi.

Nikos Anastasiades, devamla, “Türkiye’ye karşı şu ana kadar verilen etkisiz mesajlardan öteye toplu bir tepki vermenin zamanı geldi ” şeklinde konuştu ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği sert mesajların “sağır kulaklara” verildiğini söyledi.

Anastasiades, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin son yaptığı açıklaması Türkiye Dışişleri Bakanı tarafından istihza edildiğini belirtti.

Avrupa Halk Partisi toplantısına katılan liderleri durum hakkında bilgilendiren Nikos Anastasiades, Türkiye’nin  faaliyetlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini ve aynı zamanda, uluslararası hukuk ile Avrupa hukukuna aykırı olduğunu vurguladı.

Anastasiades, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin çıkarlarının lehine hareket ettiği yolundaki iddialarını “tamamen temelsiz” olarak niteledi.