Anastasiades, Sibi zirvesinden “olumlu yanıt” aldı

141

Rum lider Nikos Anastasiades Sibiu Zirvesinde yaptığı konuşmadan sonra AB ortaklarından “çok olumlu yanıt” aldı. Bu olumlu yanıtların Avrupa Komisyonu Başkanı Tusk’un yapacağı açıklamada yansıması bekliyor.

27’lerin Romanya’nın Sibiu kentindeki gayrı resmi toplantısı sırasında Euronews’a konuşan  Nikos Anastasiades, “Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin Kıbrıs MEB’inde gerçekleştirdiği eylemler konusunu yakından izleyeceğini veya 28 Mayıs’taki özel toplantıda ya da haziran ayındaki düzenli toplantı sırasında alınacak önlemlerle ilgili kararların alınacağını söyledi.

Gayri resmi toplantıda meslektaşları ile neler görüştüğü ve onlardan beklentilerinin neler olduğuyla ilgili bir soruya Anastasiades “sadece son dönemde değil tüm süreçte tüm yaşananları detaylı bir şekilde onlara anlattım. Özellikle son dönemde yaşananlar kanımca Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı ikinci bir istila ve uluslararası hukuk ve Deniz Hukukunun çiğnenmesi niteliğindedir. Ortaklar tarafından çok olumlu yanıtlar geldi ve devamla AB Konseyi Başkanı’nın yapacağı açıklama Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklarından alacağı desteği yansıtacaktır”.

AB’den daha pratik bir şey isteyip istemeyeceği sorusuna ise Anastasiades “ne isteyebileceğimi bugünden belirttim. Önemli olan AB Konseyi’nin konuyu yakından izliyor olmasıdır ve konuyla ilgili kararlar ya 28 Mayıs ya da haziran ayındaki düzenli toplantı sırasında alınacak” diye yanıt verdi ve şöyle devam etti:

“Konuşmamda AB’nin, uluslararası hukuku çiğnemeden dolayı, aday ülke için değil ama üçüncü bir ülke için belli cezai müeyyide aldığı örneğini verdim. Dolayısıyla, Türkiye’nin üye bir devlet karşısında yükümlülüklerini yerine getirmesine vurgu yaptım ve bunun sadece üye ülkelere karşı değil, Avrupa’ya karşı da bir saygısızlık olduğunun altını çizdim”.

Anastasiades tüm meslektaşlarına “Türkiye’nin sözden anlamadığını” anlattığını söyleyerek “AB’nin artık üçüncü ülkelere nasıl davranıyorsa üye ülkelere da aynı şekilde davrandığını göstermesi gerektiğini” söyleyerek “katılım müzakerelerinde ilerleme raporundan birkaç hafta öncesindeyiz”.

“Bugün Avrupa Konseyi gayri resmi toplantısı olması ve kararlar alınmaması nedeniyle, kararlar uluslararası hukukun Türkiye tarafından çiğnenmeye devam etmesi durumunda zaman içinde alınacaktır” dedi.

Kha