Villiers ve arkadaşlarından, Türkiye’nin eylemlerine kınama

147

Perşembe günü Avam Kamarasında konuşan Muhafazakâr Milletvekili Teresa Villiers, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine (MEB) yönelik eylemlerini “yasadışı ve kabul edilemez” olarak niteledi.

Kıbrıslı Rum seçmenler tarafından konuyla ilgili olarak bilgilendirilen Kıbrıs dostu milletvekili bu tür eylemlerin Britanya’nın NATO’da müttefiki olan bir ülke tarafından gerçekleştirilmesini “şok edici” olarak değerlendirdi ve “bu Meclis bu tür eylemeleri kınama fırsatına sahip olmalıdır” dedi.

Hükümet gündeminden sorumlu Avam Kamarası Başkanı Andrea Leadsom bunun çok ciddi bir konu olduğunu belirterek Villiers’ten ayın 14’de gerçekleştirilecek toplantıda dışişleri bakanına dış politika konusunda sorular yönetmesini istedi.

Leadsom “böyle önemli bir konuda” Meclisi bilgilendirmesinden dolayı Villiers’ı tebrik etti.
Villiers ve Barnet bölgesi Muhafazakâr Milletvekili Matthew Offord Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’a bir mektup göndererek Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki tahriklerini kınamasını istediler.
Teresa Villiers mektubunda “Kıbrıs MEB’indeki bu eylemleri kınıyorum. Bunların sorumlusunun NATO’da müttefikimiz olan bir ülke olmasını çok şok edici. Kendi MEB’inde sondaj çalışmaları gerçekleştirme yasal hakkına sadece Kıbrıs hükümeti sahiptir. Britanyalı Kıbrıs toplumu üyeleri, bu fikirlerime katılıyorlar ve MEB alanındaki eylemlerden dolayı endişe ediyorlar. Bu nedenle konuyu Meclise götürdüm”.

“Türk kışkırtmalarının bu şekilde devam etmesi durumunda Kıbrıs sorunu için müzakerelerin yeniden başlaması imkânsız olacak”.

“Bu da Türkiye’nin eylemlerini durdurması ve Kıbrıs’ın kendi MEB’inde haklarını korumasına saygı göstermesi için başka önemli bir neden oluşturmaktadır”.

“Ben ve meslektaşım Matthew Offord Dışişleri Bakanına başvurarak Türkiye’nin bu yaptıklarını kınamasını istiyoruz”.

Aynı bölgeden milletvekili Mike Freer de aynı konuda dışişleri bakanına müdahalede bulundu.

Milletvekilleri, Jeremy Hunt’a gönderdikleri mektupta Türk hareketlerinden dolayı duydukları endişeyi dile getirerek bunları “uluslararası hukuk açısından kabul edilemez ve çelişkili” olarak nitelendiriyorlar.

Ayrıca bu eylemlerin sonuçlarının çözüm müzakerelerinin yeniden başlama beklentilerini etkilediği belirtilerek Jeremy Hunt’tan bunları kınaması isteniyor.

Ayrıca Britanyalı Kıbrıslıların duydukları büyük hayal kırkılığı vurgulanarak Kıbrıs MEB’ine Türk eylemlerinin hemen sona ermesi gerektiği vurgulanıyor.

Kha