Rum Meclisi Başkanı yabancı mevkidaşlarından Türkiye nezdinde nüfuzlarını kullanmalarını istedi

150

Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Avrupa ve uluslararası kuruluşlardan, ayrıca Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin meclis başkanlarından Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)  faaliyetlerden kaçınması için Ankara nezdinde nüfuzlarını kullanma çağrısında bulundu.

Bu arada Rum Meclisi oybirliğiyle Türkiye’nin davranışlarını kınadı ve uluslararası toplumla Avrupa Birliği’nin tedbir almasını istedi. Milletvekilleri Türkiye’nin davranışlarına karşı birlik olunmasının gerektiğini belirten konuşmalar yaptılar.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’ye 6 Mayıs tarihli bir mektup gönderen Syllouris, ‘Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve kıta sahanlığında devam eden kışkırtıcı hareketleriyle ilgili büyük endişesini” dile getirdi.

Mektupta, “Türk hükümetinin bu engellemelerinin ne ilk ne de son olduğunu, tamamen Türkiye’nin güç diplomasisi olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarıyla ilgili egemenlik haklarını yerine getirmesini engellemeyi amaçladığı” vurgulandı.

Bu tür ihlallerin sadece Kıbrıs sorununun çözümü için Ankara’nın olumuz niyetini ortaya çıkarmaya hizmet ettiğine dikkat çekilen mektupta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin son söyledikleriyle, müzakerelerin başlaması için başarı şansına zarar verecek faaliyetlerden kaçınılması gerektiğinin altını çizdiğini hatırlattı.

Türkiye’nin davranışlarının gözdağı vermek olduğunu, Kıbrıs sorununa bir çözüm için beklentileri daha da zorlaştırarak genel bir güvensizlik havası sürdürmek olduğunu kaydeden Syllouris mektubunda, “Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez egemenlik haklarına saygı göstermeli ve kabul edilmeyeceğini idrak etmeli, barış müzakereleriyle Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması çabalarına uygun hareket etmesi gerektiğini anlamalıdır. Bu tür davranışlar AB niyetleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

Kha