Mısır Türkiye’den Kıbrıs MEB’indeki eylemlerine son vermesini istedi.Mısır’daki Kıbrıs yatırımları 400 milyon dolara ulaştı

176

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sondaj faaliyetlerine son vermesi için çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Mısır’ın Ankara’nın eylemlerini “kışkırtıcı” olarak niteledi ve Ankara’nın faaliyetlerini Uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği hukuku çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını açıkça ihlal ettiğini belirtti.

Açıklamada, Mısır’ın konu üzerindeki gelişmeleri ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj çalışmalarına bulunma niyeti ile ilgili açıklamalarının ardından gelişmeleri endişe ile yakından izlediği kaydedildi.

———

Mısır’daki Kıbrıs yatırımları 400 milyon dolara ulaştı

Mısır’da Kıbrıs bağlantılı yatırımların varlığının oldukça önemli olduğu, yerel finansal basına göre yatırımların 400 milyon Amerikan dolarını bulduğu belirtildi. Bu yatırımları Mısır’da aktif Kıbrıs bağlantılı 224 şirketten oluşuyor.

Kahire’deki Yunanistan Büyükelçiliği Ekonomik ve Ticari İşler Ofisi’nin haber bülteninde, Kıbrıs Yatırım Tanıtım Ajansı ‘Invest Cyprus’ın Yönetim Kurulu Başkanı Michalis Michael’in eşlik ettiği Kıbrıs Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris’in son resmi ziyaretinde, Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr ile görüştüğüne yer verildi.

Mısır haberlerine göre Syllouris’in açıklamalarının, Mısır’a yatırım yapılması için iş çevrelerini cesaretlendirdiği, karşılıklı yatırım projeleri için ikili işbirliğinin daha da artırılabileceği kaydedildi.