Rum Meclisi Başkanı Syllouris: AB’ne üyelik Kıbrıs’ın modern tarihindeki en büyük başarıdır

142

Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğinin Kıbrıs’ın modern tarihindeki en büyük başarı olduğuna dikkat çekti.

Polonya’da çarşamba günü Başbakan Mateusz Morawiecki’nin davetiyle AB 2004 genişlemesinin 15. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Nicos Anastasiades’i temsil eden ve bir konuşma yapan Syllouris, Kıbrıs’ın AB üyeliğinin bir ilham kaynağı, ülkenin yeniden birleşmesi için bir umut olduğunu söyledi. Kıbrıs’ın AB içerisinde, 1974’ten bu yana bölünmüş kalan, vatandaşlarının temel haklarının ihlal edildiği tek ülke olduğunu hatırlattı.

Meclis Başkanı, Avrupa Birliği’ne katılmasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güvenliğinin güçlendiğini belirtti ve “Şimdi biz Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ve üçüncü ülkelerle ortak ilgi alanlarımızın olduğu konularda ve üye devlet olarak statümüz esasında daha iyi ittifak ve ortaklık oluşturabilecek durumdayız” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ın İsrail, Ürdün, Lübnan ve Filistin gibi bölge ülkelerindeki üçlü ortaklıklarından örnekler veren Meclis Başkanı ekonomi konusunda da, Kıbrıs’ın AB üyeliğinin reformlar için, ekonomiyi daha rekabet edilebilir hale getirebilmek için gerekli olduğunu vurguladı.

“2004 Genişlemesiyle” ilgili olarak bu 15 yıl içerisinde yeni üye ülkeler olarak gurur duyulacak birçok başarı elde ettiklerine işaret eden Demetris Syllouris, birliğin ekonomi, göç, iklim değişikliği ve güvenlik alanlarındaki sıkıntılarından söz etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya ve Slovenya ile birlikte Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştu.