Nicos Anastasiades Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki faaliyetlerini ‘ikinci bir istila’ olarak tanımladı

156

Rum lider Nicos Anastasiades, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) faaliyetlerini ‘ikinci bir istila’ olarak tanımladı ve hükümetin durumu dikkatle izlediğini belirtti.

BM Genel Sekreteri’ne bir mektup göndererek Türkiye’nin faaliyetlerinin, Kıbrıs sorununda BM gözetiminde müzakerelerin başlaması olasılığında aşılmaz engeller koyduğunu kaydeden Anastasiades , “Hiç kimse tehditler altında barıştan söz edemez” dedi.

Anastasiades mektubuna şöyle devam etti:

“Bu uluslararası hukukun açık bir ihlali veya Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin ihlali olduğu düşünüldüğünde diyebilirim ki ‘ikinci bir istiladır.”

Genel Sekretere mektubunda Türkiye’nin faaliyetlerini ‘yıkıcı bir darbe’ olarak niteleyen Nicos Anastasiades, ‘Fatih’ Kıbrıs’ın 40 mil açığındayken müzakerelerin nasıl başlayacağını sordu, “Şüphesiz Türkiye’nin davranışının bir sonucu olarak üstesinden gelinmez sorunlar yaratılmıştır. Ve sizin de anlayabileceğiniz gibi tehditler altında barıştan söz edilemez ve bu sadece tehdit değil uluslararası hukukun ihlalidir” dedi.

Türk yetkililer cuma günü bir NAVTEX yayımlayarak sondaj gemisi Fatih’in 3 Mayıs – 3 Eylül tarihleri arasında Baf’ın batı bölgesinde sondaj araştırmaları yürüteceğini duyurmuştu.

Kha