Avrupa Birliği:İstanbul’da seçimlerin tekrarlanması kararı seçimlerin güvenilirliğini sarstı (english)

143

Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili olarak Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komisyon Üyesi Johannes Hahn tarafından yapılan açıklama

Yüksek Seçim Kurulu, daha önce onaylanmış seçim sonucuna yönelik yapılan olağanüstü itirazın ardından, İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Oldukça siyasileştirilmiş bir bağlamda alınan bu önemli kararın gerekçesi, gecikmeye mahal verilmeksizin kamuoyunun dikkatine sunulmalıdır.

Serbest, adil ve şeffaf bir seçim süreci tüm demokrasiler için yaşamsal bir önemde olup Avrupa Birliği’nin Türkiye ile olan ilişkilerinin de merkezinde yer almaktadır.

Seçim sürecinin güvenirliğinin tam anlamıyla sağlanması adına, İstanbul seçim kurullarının çalışmasını bağımsız, açık, şeffaf ve uluslararası seçim norm ve standartlarına uygun bir şekilde yürütebilmesi önem arz etmektedir. Bu itibarla Türk makamlarından Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi gibi uluslararası gözlemcilere, yeniden yapılacak seçimleri gözlemlemeleri için davette bulunmasını bekliyoruz.

Adaylıkları seçimler öncesinde kontrol ve teyit edilmiş olmasına rağmen Türkiye’nin güneydoğusunda seçilmiş belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerinin göreve başlama yetkinliğini taşımadıklarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilmesi ve mazbataların ikinci en yüksek oyu alan adaylara verilmesi, demokratik seçim sürecinin temel amacı olan halk iradesinin gerçekleşmesi amacına ters düşmektedir.

Aynı zamanda bu adımlar, Türk halkının büyük bir katılım sergileyip oylarını kullanarak bağlılığını gösterdiği seçim sürecine ve Avrupa Konseyi üyeliği bağlamında Türkiye’nin taahhütlerine de zarar vermektedir.

————

Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini and Commissioner Johannes Hahn on local elections in Turkey

The Turkish Supreme Election Council decided to re-run elections in Istanbul following extraordinary appeals which contested the initially certified outcome of these elections. The justification for this far-reaching decision, taken in a highly politicised context, should be made available for public scrutiny without delay.

Ensuring a free, fair and transparent election process is essential to any democracy and is at the heart of the European Union’s relations with Turkey. It is important that the Istanbul election boards can carry out their work in an independent, open and transparent manner, and in compliance with international election norms and standards to guarantee the full credibility of the election process. In this respect, we expect the Turkish authorities to extend their invitation to international observers, such as the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe, to observe the re-run elections.

The decisions by the Supreme Election Council to declare elected mayors and members of municipal councils ineligible to assume office in the south-east of Turkey – even though their candidacies had been checked and validated before the elections – and to give mayoral mandates to the candidates who got the second highest number of votes, go against the core aim of a democratic electoral process to ensure that the will of the people prevails. They also undermine the electoral process to which the Turkish people have shown their commitment by casting their votes in very large number as well as Turkey’s commitments as member of the Council of Europe.