Mısır Petrol Bakanı El Molla: Doğal gaz belki de bölgede barış ve istikrarı hızlandıracak

176

Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla, doğal gazın bölgede barış ve istikrarın tesisi için hızlandırıcı olabileceğini belirtti.

Mısır’a resmi bir ziyarette bulunan Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ile görüşen El Molla, Ocak 2019’da Mısır, Kıbrıs, Yunanistan, İtalya, İsrail, Ürdün ve Filistin arasında ilk toplantısını yapan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun ABD ve Fransa gibi ülkelerin dikkatlerini çektiğini, Forumu’nun ikinci toplantısının Haziran 2019’da yapılacağını bildirdi.

Kıbrıs ve Mısır arasında enerji sektöründeki işbirliğine değinen El Molla, “Son yıllarda çok iyi ilerlemeler sağladık” dedi; bunun her iki ülkenin parlamentolarında Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki Blok 12’de bulunan Aphrodite kuyusundan Mısır’a bir boru hattı yapılmasının onaylanmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Mısır Petrol Bakanı, doğalgazın Mısır’a aktarılmasından sonraki ikinci adımın yerel piyasada kullanılması veya sıvılaştırılması ve diğer dünya ülkelerine gönderilmesi olabileceğini ifade etti.

Daha fazla doğal gazın daha fazla katma değer, daha fazla ilgili sanayi demek olduğuna işaret eden El Molla, “Doğu Akdeniz Gaz Forumu’ndaki hedefimiz birlikte Avrupa için ya boru hatlarıyla ya da LNG kargolarıyla bir seçenek güvenilir bir doğal gaz kaynağı olmaktır” şeklinde konuştu.

Mısır Petrol Bakanı, forumun ve doğal gazın bölgede barış ve istikrar için hızlandırıcı rolü olabileceğine inandığını vurguladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris de konuşmasında, Kıbrıs Parlamentosu’nun enerji alanında iki ülke arasında işbirliği konusunda gerekli yasa için hızlandırıcı olacağını kaydetti; “Bu bizim için öncelik olacaktır’ dedi.

Syllouris, milletvekillerinin de tüm devam eden proje ve planların zamanında uygulanıp uygulanmadığından emin olmak için hükümeti gözlemleyecekleri konusunda güvence verdi.

Syllouris, “Hızlandırma bizim için bir öncelik olacaktır” şeklinde konuştu.

Dışişleri Komitesi ve Mısır-Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı Karim Darwish de yaptığı konuşmada, Mısır Parlamentosu’nun Kıbrıs Parlamentosu paralelinde, iki ülkeyi her yönden, özellikle petrol ve gaz gibi önemli bir konuda daha da yakınlaştırmak için güvence verdiğini belirtti.

Kha