Anastasiades: Amaç Kıbrıs’ı bir askeri operasyon üssüne dönüştürmek değil

181

Kıbrıs Haber Ajansına konuşan Nikos Anastasiades, amacın Kıbrıs’ın bir savaş üssüne dönüştürülmesi değil, Rusya ve Amerika gibi Avrupa ve diğer ülkelere sağladığı kolaylıklarla yavaş yavaş güven sağlayıcı bir ülkeye dönüşmesi olduğunu söyledi.

Fransa ile gemileri barındırma altyapıları oluşturulması konusundaki istişarelerle ilgili bir soruya bu konunun henüz tartışılmakta olduğu yanıtını verdi.

Lefkoşa’nın bölgede geliştirmekte olduğu üçlü işbirlikleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı bu işbirliklerinin güçlendirilmesi ve Şubat 2018’de Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) 3. parselde ENİ şirketinin sondaj gemisinin engellemesi sırasında yaşananların tekrarlanmaması konusunda çabalar yapıldığını duyurdu.
Lefkoşa’nın Kıbrıs MEB’inde ruhsatlandırılan enerji planlarını “etkili ve caydırıcı bir şekilde” her türlü tehdide karşı korumaya çalıştığını vurguladı.
Güvenlik Konseyi’nin tüm daimi üyeleriyle iyi ilişkilerini genişletme ve derinleştirme çerçevesinde, ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştirilmesi hedeflenirken Cumhurbaşkanı Anastasiades nisan ayında Çin’i ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile temaslarda bulunacak.
Bu konuyla ilgili metni aşağıda okuyabilirsiniz:

Soru: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu sürekli “Türkiye olmadan Akdeniz’de bir şey yapılamayacağını” söylüyor. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar da son dönemde yaptığı açıklamada “Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye olmadan bir karar alınmasına izin vermeyeceklerini” söyledi. Eğer Türk tehditleri gerçekleşir ve Ankara uluslararası hukuku çiğneyerek tehditlerini gerçekleştirirse Lefkoşa bu durumu nasıl göğüsleyecek?

Cevap: Uluslararası hukuk temelinde elimizdeki mevcut tüm önlemleri inceledik. Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, üçlü işbirlikleri olmak üzere ve her yöne doğru adımlar attık. Bunun dışında enerji programlarımız konusunda, bu tehditleri engellemek amacıyla, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin değil bizden daha güçlü olanların katılımı için güçlü devletlerden güçlü şirketleri seçtik.

Soru: Sondajlarla ilgili olarak “Glafkos”dan olumlu sonuçlar aldık. Kalipso’dan da bir açıklama olacak mı?

Cevap: Henüz yok.

Soru: Üçlü işbirlikleriyle ilgili olarak bunların sürekli geliştirildiğini görüyoruz – son dönemde ABD Dışişleri Bakanı’nın Kudüs’teki zirveye katılımıyla – şimdi de Fransa’dan ilgi olduğunu duyuyoruz. Bunu pratik açıdan nasıl algılıyoruz? Özellikle Lefkoşa’yı ilgilendiren güvenlik konusunda, ENİ sondaj gemisiyle yaşanan durumu biliyoruz.

Cevap: Bu işbirliklerinin güçlendirilmesi ve ENİ ile yaşananların tekrarlanmaması için çabalar yapılıyor. Bu aşamada daha fazla şey söylemek istemiyorum. Ama en azından ruhsatlandırılmış olan bölgeleri korumayı başarabildik. Ve tüm aldığımız tehditlere karşı caydırıcı ve etkili bir şekilde güçlendirilmesinden emin olmak istiyoruz.

Soru: Aynı zamanda gerek ikili düzeyde gerekse PESCO düzeyinde Kıbrıs ile Fransa arasındaki işbirliği güçlendiriliyor. Yakında anlaşmalar imzalanmasını bekleyebilir miyiz?

Cevap: Anlaşmalar şu an yapılan istişarelerin sonuçları olacak. Ama Avrupa yükümlülüklerimiz çerçevesinde, Almanya, İngiltere ve genel olarak AB ile de istişareler yapılmaktadır. Ama amacımız Kıbrıs’ı savaş üssüne dönüştürmek değildir. Tam tersine Rusya ve Amerika gibi Avrupa ve diğer ülkelere sağladığı kolaylıklarla yavaş yavaş güven sağlayıcı bir ülkeye dönüşmesidir. Kimse için tehdit oluşturmayacak, tam tersine tüm bölgeye güvenlik ve barış sağlayacak bir ülke olmak istiyoruz.

Soru: Fransız gemileri daimî barındırma altyapıları oluşturulacak mı?

Cevap: Bu konu şu anda tartışılmaktadır.

Soru: ABD ile ikili ilişkilerle ilgili olarak, Dışişleri Bakanı son dönemde Washington’da temaslarda bulundu ve silah ambargosunun kaldırılması bekleniyor. ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump ile bir görüşme olasılığı var mı?

Cevap: Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle iyi ilişkiler oluşturmak istiyoruz ve Başkan Trump ile bir görüşme gerçekleştirilmesi de hedeflerimiz arasındadır.
Beş daimî üye ile iyi ilişkilerden söz ederken, nisan ayında Çin’i ziyaret ederek “One Belt One Road” (Bir Kemer Bir yol) zirvesi çerçevesinde Çin Cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey Çin liderliği ile bir görüşme gerçekleştireceğimi söylemek istiyorum.
KHA/NS/MHY/2019