Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu Kıbrıs’ta insan haklarına saygı gösterilmesini istedi

176

Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak KKTC’deki dini ve kültürel mirasın tahrip edilmesini kınadı.

Söz konusu pozisyon Rum Meclisi tarafında Limasol’da düzenlenen Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu görüşmeleri sonunda belirtilmiştir. Toplantı Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu çalışmalarına odaklandı.

Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu Kıbrıs delegeleri Angelos Votsis (başkan) ve üyeler Costas Constantinou, Evanthia Savva ve Elias Myrianthous’dan oluşuyor.

Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu üyeleri Kıbrıs sorununa desteklerini ifade ederek, Kıbrıs’ta insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladılar.

Votsis konuşmasında, Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu üyesi Ürdün, Mısır ve Filistin gibi bölgedeki diğer ülkelerle oluşturdukları üçlü işbirliklerinin üretici rolünün altını çizdi.

Parlamentolar Arası Ortodoksluk Kurulu üyeleri temaslarına Çarşamba günü öğleden sonra Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides devam edecekler ve daha sonra Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades tarafından kabul edilecekler. Ayrıca Meclis Başkanı Dimitris Syllouris ile de görüşmede bulunacaklar.

 

Kha