Rum Sözcü: Bayan Lute dörtlü bir konferansın yapılması için öneri sundu

172

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, BM Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile pazar günü yaptığı görüşme sırasında, dörtlü bir konferansın gerçekleşmesi konusunda bir öneri sunduğunu belirterek “büyük bir ihtimalle Türk tarafınca sunulan bir öneri idi” dedi.

İdari Mahkeme tarafından 2012’de kamu çalışanlarının maşlarına uygulanan kesintinin Anayasaya aykırı bulunmasıyla ilgili Başkanlık Sarayında yapılan bir toplantının ardından açıklamada bulunan Sözcü, “eskiden de dörtlü bir konferansın yapılması konusunda bir öneri sunuldu; ancak dengeli bir öneri değildi. Tarafların dengesi, Kıbrıs’ta iki toplum ve iki garantör ülke arasında yapılan görüşmelerle sağlanamamaktadır” dedi.

Sözcü, “Şu anda, olması gerekenin, bazı sorunları netleştirmek için iki liderin Bayan Lute ile burada bir araya gelmesine yardımcı olacak bir görüşme” olduğuna dikkat çekti.
Sözcü, Cumhurbaşkanı’nın bugünkü siyasi liderlerle görüşmesi bağlamında, ilk önce BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Hall Lute ile yaptığı son görüşme ve görev tanımının belirlenmesi çabaları hakkında siyasi liderlere bilgi verdiğini söyledi.