AP’den telif hakları reformuna yeşil ışık

182

AB’nin tartışmalı telif hakları reformu, Avrupa Parlamentosu’nda kabul edildi. Google ve YouTube gibi devleri zorlayacak reform, internet özgürlüğü savuncuları tarafından eleştiriliyor. İşte reformun ayrıntıları:

Avrupa Parlamentosu, telif hakları mevzuatında köklü değişiklikler öngören ve kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan değişiklikleri kabul etti. AB’nin “Dijital Tek Pazarda Telif Hakları” başlıklı direktifi, parlamentoda yapılan oylamada 274’e karşı 348 oyla kabul edildi. Oylamada 36 milletvekili çekimser oy kullandı.

Yeni düzenlemeler, dijital platformlarda haber, müzik, kitap ya da film gibi içerikleri üretenlerin haklarını daha güçlü bir şekilde korumayı amaçlıyor. Ancak internet özgürlüğü savunucuları ve bir çok sivil toplum örgütü, sansüre yol açabileceği, ifade özgürlüğünü ve yaratıcılığı sınırlandırabileceği düşüncesiyle bu değişikliklere karşı çıkıyor.

Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamanın ardından düzenleme konusunda gözler AB Konseyi’ne çevrilmiş durumda. Değişikliklerin yasalaşması için önümüzdeki haftalarda önce Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylanması, ardından da AB resmi gazetesinden yayınlanması gerekiyor. Bunu izleyen süreçte tüm üye ülkeler, 24 ay içerisinde, bu reformlarla uyumlu yasal değişiklikleri hayata geçirmekle yükümlü.

Yeni düzenlemeler ne öngörüyor?

Yeni düzenlemeler uyarınca YouTube, Facebook gibi sosyal medya platformları, telif hakkı kurallarını ihlal edecek içeriklerin yüklenmemesini sağlamakla yükümlü. İnternet platformları müzisyenlere, yazarlara ait içerikleri kullanmak istediklerinde, hak sahiplerine ücret karşılığında lisans bedeli ödemek zorunda kalacak. Google News ve benzeri platformlar da arama sonuçlarında yer verdikleri haberler için ilgili yayıncılara ücret ödemekle yükümlü olacak.

Wikipedia gibi bilgi kaynağı, kar amacı gütmeyen platformlar araştırma ve eğitim amaçlı bilgi paylaşmaya devam edebilecek. Kuruluşunun üzerinden üç yıl geçmemiş, yıllık geliri 10 milyon euronun altında olan, kullanıcı sayısı aylık beş milyonun altındaki firmalar için istisna tanınacak. Özellikle gazeteciler, yazarlar ve sanatçılar, ürettikleri içerikler için hak ettikleri karşılığı almayı umut ettikleri için yıllardır destekledikleri reformların kabulünü memnuniyetle karşılarken, bu düzenlemelere yoğun itirazlar sürüyor.

https://www.dw.com/tr/apden-telif-haklar%C4%B1-reformuna-ye%C5%9Fil-%C4%B1%C5%9F%C4%B1k/a-48068829