ABD’nin yeni Kıbrıs Büyükelçisi: Kıbrıs müzakerelerinin hemen başlamasını destekliyoruz, Kıbrıs’ın MEB’deki haklarını tanıyoruz

162

ABD’nin yeni Büyükelçisi Bayan Judith Garber, Kıbrıs’ta doğrudan müzakerelerin hemen başlamasını desteklediklerini bildirdi; ülkesinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) haklarını her zaman tanıdığını söyledi.

Nicos Anastasiades de yeni Büyükelçi’nin güven mektubunu kabul ederken ExxonMobil’in son açıklamasını hatırlattı; hidrokarbon keşfinin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu için stratejik önemi artırarak bir oyun değişikliği olacağını belirtti.

ABD’nin yeni Büyükelçisi Garber, Kıbrıs’ta çalışmasının amacının iki ülkenin ilişkisini artırmak ve derinleştirmek olacağını, Amerikalılar ve Kıbrıslılar arasında insandan insana bağların artırılacağını, bölgede barış, refah ve istikrarın geliştirileceğini ifade etti.

“ABD – Kıbrıs ilişkilerinde heyecan verici bir dönemin içindeyiz. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın kavşağındaki Doğu Akdeniz’e Kıbrıs ve ABD’nin ilgisi aynıdır ve Kıbrıs Cumhuriyeti değerli bir dost, önemli bir stratejik ortaktır” şeklinde konuşan yeni Büyükelçi, birlikte çalışarak terörizmle mücadele, yayılmasını engelleme, insan haklarını koruma, insan kaçakçılığıyla mücadele, hukuki yaptırımların güçlendirilmesi ve deniz güvenliğinin artırılması gibi iki ülkeyi ilgilendiren konularda ilerleme sağlayabileceklerine dikkat çekti.

Garber, ekonomik alanda da Kıbrıs ekonomisini çeşitlendirip güçlendirirken kedilerinin de ticaret ve yatırımı artırabileceklerini, yeni enerji keşiflerinin büyük vaatlerde bulunduğunu ve eşit şekilde büyük sorumluluk olduğunu ifade etti.

ABD Büyükelçisi, ülkesinin bu kaynakların eşit şekilde iki toplum arasında paylaştırılması gerektiğine inanmayı sürdürdüğünü, bu bulguların Doğu Akdeniz’de refah ve istikrara, Avrupa’nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye yardımcı olduğunu ve olacağını vurguladı.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yeni Büyükelçi Garber, ülkesinin Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumlarının liderlerinin çabalarını, BM gözetiminde adil ve kalıcı bir çözümle iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon sağlanarak yeniden birleştirilmesini, bir an önce doğrudan müzakerelerin başlamasını desteklemeye devam edeceğini duyurdu.

Nicos Anastasiades de güven mektubunu kabulünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde ExxonMobil ve Noble şirketlerinin faaliyetlerinin ikili ilişkilerde yeni bir çağ açtığını, iki ülke arasında ekonomik ve ticari bağları artırdığını söyledi.

ENI’nin Mısır açıklarındaki dünyanın en büyük doğal gaz kaynaklarını bulması ExxonMobil’in de Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal gaz keşfini açıklamasıyla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı, “Bunlar Doğu Akdeniz ve Orta Doğu için birer oyun değiştirici olacaklar, stratejik önemi artıracaklardır” dedi.

“Bunun sadece ikili ilişkilerde yeni bir çağın açılması demek değil, aynı zamanda güvenilir istikrar içinde öngörülebilir bir güvenin akılcı işaretidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiades, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da müzakere sürecinin başlamasını güçlü biçimde taahhüt etmeyi sürdürdüklerini kaydetti.

Anastasiades, “Biz Sayın Guterres’in altı maddelik çerçevesine, yeni güvenlik yapısı dâhil yapıcı yazılı öneriler sunduk.

Umarız Kıbrıslı Türkler ve Türkiye de bu yeni umuda olumlu yanıt verirler” şeklinde konuştu.