Prodromou: Kıbrıs Cumhurbaşkanı MEB için ABD’nin desteğini almaya çalışacak

177

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kudüs’te gelecek hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yapması beklenen görüşmede, Avrupa Birliği (AB) tarafından ifade edildiği gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki hakları için ABD’nin desteğini almaya çalışacak.

Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamalarda bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü zirvesi çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Pompeo arasında yapılacak görüşmede Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Türk tehditlerinin de ele alınmasının beklendiğini bildirdi.

Brüksel’de kısa bir süre önce Avrupa Birliğin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin açıklamalarından söz eden Prodromou, “AB Münhasır Ekonomik Bölge’de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarını destekliyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı bu desteği Amerika Birleşik Devletleri’nden de isteyecek” dedi.

Mogherini, geçen cuma günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı AB-Türkiye AB Konseyi’nden sonra, ‘Türkiye tarafından yapılan ‘Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj faaliyetleri planlıyor’ şeklindeki son açıklamalar üzerine Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’a tam destek verdiğini belirtmişti.

Hükümet Sözcüsü, Kudüs’te Pompeo ile görüşmede, ExxonMobil’in Kıbrıs’ın MEB’indeki varlığı, Kıbrıs’a 1987’den bu yana yeniden birleşme çabalarının engellenmesinden kaçınmak için uygulanan silah ambargosu gibi bir dizi iki ülkeyi ilgilendiren konunun da ele alınacağını açıkladı.

Prodromou, üçlü zirveyle ilgili olarak ağırlıklı olarak enerji güvenliği konularının görüşüleceğini, görüşmenin Kıbrıs’ın MEB’inde bulunan Blok 10’da ExxonMobil’in hidrokarbon keşfinden hemen sonra gerçekleştirileceğini söyledi.

Üçlü işbirliğinin bir gerçek olduğunu ve sürekli geliştiğini ifade eden Hükümet Sözcüsü, üçlü projenin ortaklara koordineli bir şekilde enerji, güvenlik ve jeopolitikle ilgili gelişmeleri izleme fırsatı vereceğini kaydetti.

Üçlü işbirliği ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun katılımıyla gelişmekte olduğuna işaret eden Sözcü, “Bunun, ABD’nin tüm üç ülkenin bölgede istikrar ve güvenlik için oynayabilecekleri rolü göz önünde bulundurduğu mesajını iletiyor” şeklinde konuştu.
Geçen aralık ayında Beer Sheva’da gerçekleştirilen üçlü zirvede tamamlanan EastMed boru hattı üzerinde devletler arası bir anlaşma konusunda da Prodromou, herhangi bir gelişmenin Avrupa’daki seçimlerden sonra olacağını, İsrail, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya’yı birbirine bağlamayı amaçlayan doğal gaz boru hattı projesinde ortak olan Roma’nın varlığı için imza gerektiğini kaydetti.

Prodromos Prodromou, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Kathimerini gazetesinde çıkan mülakatında, ‘Kıbrıslı Türklerin bir olumlu oyu minimumdur, daha da aşağısı mümkün değildir’ demişti.

Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğe sadece BM Genel Sekreteri’nin 2017’de Crans-Montana’daki Kıbrıs Konferansı’nda belirlenen altı parametreden biri olarak baktıklarını ifade eden Prodromou, güvenlik veya toprak güvenliği konusunda hiçbir şey duymadıklarını, bunun cesaret verici bir işaret olmadığını vurguladı.