Romanya Başbakanı: Bütün Avrupa vatandaşları AB faydalarını hissedecekler

159

Bükreş’te gerçekleştirilen 8. Bölgeler ve Şehirler Konferansı çalışmaları sırasında bir konuşma yapan Romanya Başbakanı Bayan Vasilica Viorica Dancila, “Bütün AB vatandaşları Birliğin yararlarını günlük hayatlarında hissedecekler ve yerel yönetimler ve AB kurumları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli olmasının nedeni de budur” dedi.

Başbakan, güvenlik, refah, istikrar ve genel olarak daha iyi bir hayat sağlayacak tutarlılıklara odaklanılması gerektiğini söyledi. AB’nin kalkınma gündeminin zorluklarla karşılaştığını ve başarılı olmak için sabırlı ve dayanışma içinde olunması gerektiğini sözlerine ekleyen Başbakan, güveni kazanmanın zor olduğunu ve bu güvenin bir saniye içinde kaybedileceğini dile getirerek birlik gerektiğini vurguladı.

Romanya AB Başkanlığı’nın Bölgeler Komitesi ile açık ve verimli bir diyalog arzuladığını, çünkü bunun vatandaşları ve onların ihtiyaçlarını temsil eden bir örgüt olduğunu belirterek milyonlarca insanının AB politikalarından yararlandığını ve bunu günlük hayatlarında hissetmeleri gerektiğini sözlerine ekledi ve karar alma süreçlerine katılımı güçlendirmenin gerektiğini vurguladı.

Romanya Başbakanı daha aktif olunmasını ve çözümler getirilmesi gerektiğini dile getirerek ne kadar çok insan olursa egemenliğin de o kadar büyüdüğünü söyledi. Avrupa’nın temel değişiklikler geçirdiği bir dönemde vatandaşların ve çıkarlarını koruyacak bir konumda olunması ve parçalanmayı önlemenin gerektiğini kaydetti.

Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz konferansta yaptığı konuşmada, mayıs ayında Sibiu kentinde düzenlenecek AB zirve toplantısından önce, AB liderlerine AB’nin bütünleşmesine katkıda bulunmak istedikleri konusunda bir mesaj göndermek istediğini söyledi. Şehirlerin ve bölgelerin uluslararası sahnede gerekli oyuncular olduklarını ve rollerinin küresel zorlukları göğüslemek olduğunu belirtti.

Konferansın açılışında, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu İcra Sekreteri Olga Algayerova, BM’in sürdürülebilir 17 hedefinden söz ederek bunların başarılması için işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı ve “insanlar katıldı mı şehirleri yaşamak için daha güzel yaparlar” dedi.

Bükreş Belediye Başkanı Gabriela Firea, Romanya’nın, Avrupa’nın geleceğini değiştirecek önemli kararların alındığı ve Britanya’nın Birlikten çıkışının söz konusu olduğu bir dönemde AB’ye başkanlık yaptığını dile getirdi. Başkanlığın ve uyum sloganı hakkında konuşarak bunların önceliklerinin kalbinde olduğunu sözlerine ekledi.
Konferansın açılışıyla, Avrupa’nın geleceği ve yerel yönetimler ve hükümetlerin rolü ile ilgili çeşitli açıkoturumlar ve bir dizi önemli konularda atölye çalışmaları düzenleniyor. Daha sonra, AB Brexit baş müzakerecisi Michelle Barnie’nin de Bükreş’e giderek Brexit konusunda konuşması bekleniyor.