Rusya Dışişleri Bakanı: Kıbrıs için mevcut garantiler sistemi anakronik bir sistemdir

194

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Kıbrıs için mevcut garantiler sistemini “anakronik” bir sistem olarak niteledi ve Kıbrıs sorununa ilişkin iki toplumlu müzakerelerin BM kararları temelinde devam etmesi gerektiğine işaret etti.

Lavrov, “yapılacak her hangi değişiklik BM Güvenlik Konseyi’nin alınacağı kararlar üzerine yapılması gerekir” dedi.

Moskova’da resmi temaslarda bulunan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’i ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Sergei Lavrov, UNFICYP’in barış görevinde düzeltme yapılmasına gerek olmadığını ifade ederek BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ın toprak bütünlüğü ile bağımsızlığı konusunda garanti olabileceğini söyledi.

“Kıbrıs sorununa adil, yaşayabilir, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasını destekliyoruz” şeklinde konuşan Lavrov, müzakerelerin BM Güvenlik Konseyi’nin kararları temeline devam etmesini de desteklediğini söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rusya’nın önemli ortaklarından biri olduğuna işaret eden Lavrov, iki ülke arasında geleneksel dostluk ve karşılıklı sempati ilişkileri var olduğunu ve bunun Doğu Akdeniz ile Avrupa bölgesinin güvenliği ile istikrarına hizmet ettiğini belirtti.

Lavrov, Dışişleri Bakanı Christodoulides’in Kıbrıs’ı ziyaret etmesi yönündeki davetini de memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Kıbrıslı Bakan ise basın toplantısı sırasında, Rusya Federasyonu’nun özellikle BM Güvenlik Konseyinde Kıbrıs sorunuyla ilgili yıllar boyunca takıp ettiği istikrarlı politikası için teşekkürlerini ifade ederek özellikle Rusya’nın garantiler sisteminin sona erdirilmesi, yabancı ülkelerin müdahale haklarına son verilmesi ve UNFICYP’in adadaki varlığına devam edilmesi konusundaki politikasına değindi.

Bakan, Sayın Lavrov’u Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini ifade ederek Kıbrıs Rum tarafı ile Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’ın BM kararları, AB ilkeleri ve Avrupa hukuku temelinde müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı noktadan devam etmesi konusu üzerindeki görüşünü tekrarladığını söyledi.

Christodoulides, “bu çerçevede ve söz konusu hedefin gerçekleşmesi amacıyla Sayın Lavrov’un yardımını talep ettim” dedi.

Kıbrıslı Bakan, görüşme sırasında Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkilerin değerlendirildiğini ve bunların tatmin edici bir düzeyde olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, açıklamasında, görüşmenin özellikle Kıbrıs sorunundaki müzakerelere odaklandığını ifade ederek aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in Rusya’ya yaptığı ziyaret sırasında iki taraf arasında anlaşılan konuların da ele alındığını söyledi.

Kıbrıs ve Rusya arasında insancıl, kültür ve diğer alanlarda olumlu bir ivme sağlandığını ifade eden Sergei Lavrov, Nikos Christodoulides ile Rusya- AB ilişkilerini de ele aldığını ve Kıbrıs’ın Avrupa Konseyi’ndeki tavrından memnuniyetini ifade etti.

Christodoulides – Lavrov görüşmesinde ayrıca, bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.