Anastasiades: Kıbrıs sorunundaki şimdiki dönem zor ama elimizden geleni yapmalıyız

193

Güney Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorunundaki şimdiki dönemin çok zor olduğunu, kendisiyle Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın, yapıcı ve etkin bir diyaloğa götürmeye izin verecek görev paylaşımını formüle etmek amacıyla ellerinden geleni yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Anastasiades ve Akıncı  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin ikametgâhında bir araya geldiler.

Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiades, “Görüşme dostane ve olumlu bir havada geçti” dedi; bunun görüşlerde yakınlaşma olduğu anlamına gelmediğini vurguladı.

Akıncı ile yapıcı bir diyalog başlatmak ışığında görev paylaşımı konusunu ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Anastasiades, konunun ilkeler üzerinde dayatmada olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:

“Garantiler, müdahale hakları ve askerlerin varlığı dâhil güvenlik konusu görmezden gelinemez.”

“İzin verin ne iyimser ne de kötümser olduğumu söyleyeyim. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Yapıcı ve etkili bir diyaloğa girebilmemiz için gereken görev tanımını formüle etme ışığında elimizden geleni yapmaya karar verdik.”

“(Kıbrıs’ın) Münhasır Ekonomik Bölgesindeki, Strovilia, Denia’daki ihlaller gibi genelde havayı kirleten işgal rejiminin faaliyetleriyle ilgili konuyu gündeme getirdim. Yetki paylaşımıyla ilgili önerimi kapsamlı biçimde ele aldık.”

“Yetki paylaşımıyla ilgili görüşlerimi açıkladım ki Kıbrıslı Türkleri olumlu notları yerine getirilsin, Kıbrıslı Türklerin tüm konularda olmasa da hakları zarar görmesin.”

“Akıncı görüşmeyi reddetmedi ama Kıbrıs Türk toplumu, görev dağılımında bile, her karar üzerinde olumlu bir oy hakkının olması gerektiği hakkında ısrar etti.”

Çıkmaza gelindi mi sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Anastasiades, olumlu oy talebi konusunda değil, ama görev dağılımı konusunda görüşmeye devam etmeye karar verdiklerini söyledi.

Nicos Anastasiades, güven yaratıcı önlemleri de görüştüklerini bildirdi ve şöyle dedi:

“Bu, sürekli bir diyalog başlayacak demek değildir, istemediğimizden değil ama tabii ki şu an için ön koşullar benim görüşüme göre (yetki paylaşımı üzerinde) daha ileri bir görüşme için elverişli değildir.”

“Benim ilettiklerimden sonra umarım Akıncı Kıbrıs Türk tarafının karar almada belirleyici rolü olacağında ısrar ederse yapıcı bir diyaloğa gidemeyeceğimizi anlar.”

Cumhurbaşkanı Anastasiades bir soruya yanıtında, “Akıncı bir tarafın güvenliğinin diğerine tehdit oluşturmayacağı temel ilkesinde ısrar ederken Türkiye’nin ifade ettiği görüşleri de benimsemektedir” dedi.

Bugün olumlu adımlar atılmadığına ilişkin bir yoruma da yanıt veren Cumhurbaşkanı Anastasiades, dostane bir havada gayrı resmi bir görüşmede Kıbrıslılar olarak görüş alışverişinde bulunulduğu için ileriye dönük bir şey beklenmemeliydi” şeklinde konuştu.

Mobil telefonlarla ilgili güven yaratıcı önlemler konusunda bir başka soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, “Belirli bir iletişim merkezi ve Kıbrıs Telekomünikasyon Otoritesi’nin işgal bölgelerindeki bir telekomünikasyon tedarikçisiyle, doğrudan temas olmadan ayrı bir anlaşması olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, görüşmeyle ilgili siyasi partilere bilgi vereceğini de kaydetti.