Rum Savunma Bakanı: AB üyelerini korumalıdır

185

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides, kısa sürede somut sonuçlar elde etmek için uygulanmak istenen Kalıcı Yapısal İşbirliği (PESCO) çalışmalarını Kıbrıs’ın kararlılıkla desteklediğini, Avrupa Birliği’nin AB Küresel Stratejisi’nin önceliklerini sağlayan üye ülkelerini koruması gerektiğini belirtti.

Basın ve Enformasyon Dairesi’nden yayımlanan basın açıklamasına göre Angelidis, Bükreş’te yapılan AB Savunma Bakanları gayrı resmi toplantısında bir konuşma yaptı; yeni programların sayısının sınırlandırılması ve AB’nin önemli optansiyel operasyonal yetersizliklerinin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin güneyindeki bölgede istikrar ve güvenliğin Avrupa güvenliği için büyük önem taşıdığına dikkat çeken ve bu çerçevede Anlaşmaların 42.7 maddesinde yer alan dayanışma koşulunun uygulanmasının her zamankinden daha fazla önemli olduğuna işaret etti.

Bölgesinde saldırıyla karşı karşıya bulunan bir üye ülkeye üye devletlerin dayanışma göstermesinin büyük önemli olduğunu kaydeden Savvas Angelides, Bir üye devletin topraklarına yönelik saldırının Avrupa Birliği’nin kendisine bir saldırı olduğunu ifade etti.

Savunma Bakanı, ortak Akdeniz’deki Sophia operasyonuna Kıbrıs’ın desteğinin sürdüğünü de bildirdi.

Angelides, AB Savunma Bakanları gayrı resmi toplantısı için bulunduğu Bükreş’te, bazı savunma bakanları ve Avrupa Savunma Ajansı Başkanı’yla ikili görüşmeler de yaptı.

Kha