femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AB işi bir bilgi işidir…Sonunda Johannes Hahn’da ABHaber’in dediğine geldi:Gelecekteki Türkiye AB ilişkileri ekonomi temelli olacak Reviewed by Momizat on . Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkileri tartışılırken, Avrupa Birliği’nden üyelik müzakerelerinin geleceği hakkında dikkat çekici bir açıklama geldi. Avrupa Komisyonu Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkileri tartışılırken, Avrupa Birliği’nden üyelik müzakerelerinin geleceği hakkında dikkat çekici bir açıklama geldi. Avrupa Komisyonu Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Yorum Analiz » AB işi bir bilgi işidir…Sonunda Johannes Hahn’da ABHaber’in dediğine geldi:Gelecekteki Türkiye AB ilişkileri ekonomi temelli olacak

AB işi bir bilgi işidir…Sonunda Johannes Hahn’da ABHaber’in dediğine geldi:Gelecekteki Türkiye AB ilişkileri ekonomi temelli olacak

Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkileri tartışılırken, Avrupa Birliği’nden üyelik müzakerelerinin geleceği hakkında dikkat çekici bir açıklama geldi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ‘Türkiye’nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığını ve gelecekteki ilişkilerin ekonomi temelli olabileceğini’ söyledi.

—-

‘Türkiye’nin AB rüyası şimdilik bitti’

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin üyelik dışında başka bir hedefi olması gerektiğini söyleyerek, Brüksel’de “ticaret ve güvenlik ortaklığı” üzerine yeni bir ilişki modelinin konuşulduğunu açıkladı.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakerelerin başka bir hedefi olması gerektiğini söyleyerek, üye ülkeler arasında “ticaret ve güvenlik ortaklığı” üzerine yeni bir ilişki modelinin konuşulduğunu açıkladı.

Malta’da devam eden Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı sırasında Reuters haber ajansına konuşan Hahn, “En azından şu an için, Türkiye’nin AB perspektifinden uzaklaştığı konusunda herkes hemfikir. AB rüyası şimdilik bitti” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayından bu yana Türkiye ile “müzakereler kapsamında” görüşme yapılmadığını ifade eden Johannes Hahn, ilişkilerin geleceği için şunları söyledi:

“Gelecekte ne yapılabileceğini görmek, yeni bir işbirliği modeli oluşturup oluşturamayacağımıza bakmak için düşünmemiz gerekiyor.”

Hahn, Fransa ve Almanya önderliğinde, ticaret ve güvenlik merkezli yeni bir ilişki modeli üzerinde konuşulduğunu da ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Reuters’a bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sonsuza kadar Avrupa’nın kapısında beklemeyeceğini, eğer İslamafobi ve düşmanlık içeren açıklamalar devam ederse müzakerlerin sonlandırılacağını açıklamıştı.

Erdoğan referandumda gözlemcilik yapan AGİT üyelerinin taraflı davrandığını, Reuters muhabirlerine gösterdiği Twitter mesajlarıyla savunmuştu.

‘Türkiye demokrasisi’ diye bir şey yok

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, üyelik kriterleri üzerinde pazarlık yapılamayacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye demokrasisi diye bir versiyon yok. Sadece bir demokrasi var. Türk halkı da Avrupalılar ile aynı özgürlükler içinde yaşama hakkına sahip”

Hahn, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin daha merkeziyetçi bir sisteme kayması konusunda sorumluluğu olup olmadığı yönündeki bir soruya da, “Burada hiç himse suçsuz olduğunu iddia edemez ama söz konusu politikalar olduğunda karar her zaman ülkelere aittir”

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri henüz resmi olarak dondurulmasa da, Avrupa Parlamentosu’ndaki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğu açıklanmıştı.

Avrupa Birliği şu anda Türkiye’nin en büyük ticari ortağı konumunda.

——–

AB Komiseri: AB rüyası şimdilik bitti

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’nin AB’den uzaklaştığını ve Türkiye – AB ilişkilerinin farklı bir alana odaklanması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin AB üyeliğine sırtını döndüğünü söyleyen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin AB rüyasının şimdilik sona erdiğini belirterek “En azından şu an için, Türkiye’nin AB perspektifinden uzaklaştığı konusunda herkes hemfikir” şeklinde konuştu.

Malta’daki AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında Reuters haber ajansına mülakat veren Hahn, ilişkilerin farklı bir alana odaklanması gerektiğini kaydetti. “Gelecekte ne yapılabileceğini görmek, yeniden bir tür işbirliği modeli oluşturup oluşturamayacağımıza bakmak gerek” diyen Hahn, 2016 Ocak ayından bu yana Türkiye ile “müzakereler kapsamında” görüşme yapılmadığını ifade etti.

Malta’daki bakanlar buluşmasında Fransa ve Almanya önderliğinde, ticaret ve güvenlik ilişkilerinin temel alınacağı yeni bir anlaşma modeli oluşturulabileceği gündeme gelmişti.

2018 yılı başında Türkiye’nin statüsünü netleştirmek amacıyla AB hükümetlerine bir rapor sunacağını belirten Hahn, basın özgürlüğünün kısıtlanmasının, kitlesel tutuklamaların ve vatandaşlık haklarındaki daralmanın Türkiye’nin şu anda AB’ye katılma kriterlerini yerine getirmesini neredeyse imkansız kıldığını söyledi.

“Türk tipi demokrasi diye bir şey yok”

AB kuralları hakkında müzakere edilemeyeceğini ve Birliğin “insan hakları durumunu” tartışmalardan ayrı göremeyeceğini vurgulayan Hahn, “Türk tipi demokrasi diye bir şey yok. Sadece demokrasi var. Türk halkının da Avrupalılar ile aynı özgürlükleri yaşama hakkı var” ifadesini kullandı.

AB’nin Türkiye’nin daha merkezi bir sisteme geçmesinden kısmen sorumlu olup olmadığı yönündeki soruyu cevaplandıran Hahn, “Kimse kusursuz olduğunu iddia edemez. Ancak söz konusu politikalar olduğu zaman bu hep bir ülkenin bağımsız kararıdır. Eğer aklınızda belirli bir vizyon varsa, buna anlamlı bir şekilde müdahale etmek zordur” şeklinde konuştu.

Erdoğan rest çekti

Bu arada 16 Nisan referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından bugün tekrar AKP’ye üye olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, AKP Genel Merkezi’ndeki törende Avrupa ile gerilen ilişkilere de değindi. “AB’nin müzakereler için yeni fasıllar açmak dışında bir seçeneği yok. Açmazsanız da güle güle” diyen Erdoğan, “Sözlerinizi yerine getirmediğiniz, yeni fasıllar açmadığınız sürece sizinle konuşacak bir şeyimiz yok” ifadesini kullandı.

Ajanslar-Bbc-Dw

 

ABHaber,11 Eylül 2014’te ilişkilerin ekononomi temelinde yürütülmesi çağrısında bulunmuştu:

www.abhaber.com/abhaber-analiz-jean-claude-junckerjohannes-hahn-ve-coken-turkiye-ab-iliskileri/

Scroll to top