Yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın ilk mesajları: Güçlü AB özgüvenli Fransa….İlk ziyaret Merkel’e Reviewed by Momizat on . Fransa’da aşırı sağcı Marine Le Pen’i yenerek geçen hafta yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, dün görevi François Hollande’dan teslim aldı. Macron, AB’y Fransa’da aşırı sağcı Marine Le Pen’i yenerek geçen hafta yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, dün görevi François Hollande’dan teslim aldı. Macron, AB’y Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın ilk mesajları: Güçlü AB özgüvenli Fransa….İlk ziyaret Merkel’e

Yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın ilk mesajları: Güçlü AB özgüvenli Fransa….İlk ziyaret Merkel’e

Fransa’da aşırı sağcı Marine Le Pen’i yenerek geçen hafta yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, dün görevi François Hollande’dan teslim aldı. Macron, AB’yi reformlarla canlandırma, Fransızlara özgüvenlerinigeri kazandırma sözü verdi.

FRANSA’nın en genç Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron (39) dün yemin ederek göreve başladı. Macron, ilk konuşmasında Fransa’da bölünmüşlüğün üzerinden gelme ve AB’yi reformlarla canlandırma sözü verdi.

Macron, Elysee Sarayı’nda François Hollande’dan görevi devralmasının ardından kendisine en büyük Fransa devlet nişanı olan ve I. Napolyon’un taktığı Legion d’Honneur’un takdim edilmesi töreninde cumhurbaşkanı olarak ilk konuşmasını yaptı. İlk önceliğinin Fransız halkına özgüvenini geri vermek olacağını söyleyen Macron, ikinci önceliğinin ise Fransa’yı yeniden demokrasi ve özgür dünyanın rehberi haline getirmek olduğunu kaydetti.

ALMANYA’YA GİDİYOR

Macron, “Toplumdaki bölünme ve kırılganlıkların üzerinden gelinmeli. Dünya ve Avrupa’nın, özgürlük ve dayanışmayı yüksek sesle dile getiren güçlü Fransa’ya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” diyerek AB’nin pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Macron, “AB reformlarla yeniden canlandırılacak” dedi. Macron, bugün ilk yurtdışı gezisini Almanya’ya yapacak ve Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelecek. Tören sonunda Macron’un cumhurbaşkanlığını devralması 21 pare top atışıyla da kutlandı.

BİR SINAV DAHA

Herhangi bir parti desteği olmayan Macron, Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen ile ikinci tura kalmıştı. Geçen pazar yapılan seçimlerden de ‘Yürüyüş’ Hareketi’nin lideri olan liberal Macron galip gelmişti. Macron’un vaatlerini yerine getirebilmek için hazirandaki parlamento seçimlerinde kendisini destekleyecek bir çoğunluğa ulaşması gerekiyor. Macron, 577 bölge için 428 milletvekili adayının isimlerini açıkladı. Bunların yarısı şimdiye kadar hiç seçilmiş bir görevde yer almamış kişiler, yarısını ise kadınlar oluşturuyor.

——-

İlk ziyaret Merkel’e

Emmanuel Macron, Fransa Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk yurtdışı ziyaretini bugün Almanya’ya yapıyor. Almanya Başbakanı Merkel ve Macron’un bugün öğleden sonra Berlin’de bir araya gelmesi bekleniyor.

Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevi devralır almaz ilk resmi yurtdışı ziyaretini Almanya’ya yapıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile öğleden sonra Berlin’de bir araya gelecek Macron, Başbakanlık önünde düzenlenecek bir askeri törenle karşılanacak. İki liderin daha sonra gerçekleştirecekleri görüşmede Avrupa Birliği’nin geleceği ile ekonomik politikaların ele alınması bekleniyor.

Macron’un Avrupa politikaları konusundaki danışmanı Sylvie Goulard, açıklamasında Berlin’de önemli konuların ele alınacağını ve işbirliği konusunda bir yol haritasının masaya yatırılacağını kaydetti. Goulard “Avrupa Birliği’ni şu an içinde bulunduğu güç durumdan çıkarmaya çalışmak çok zorlu bir görev” diye konuştu. 52 yaşındaki politikacı Goulard’ın başbakanlık ya da önemli bir bakanlık görevine atanması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bugün Berlin’e gelmeden yeni Fransa başbakanını ataması öngörülüyor.

Macron’un AB karşıtı, aşırı sağcı Marine Le Pen’e karşı elde ettiği zaferden ötürü rahat bir nefes alan Almanya Başbakanı Merkel’in yeni Cumhurbaşkanı’na görevinde büyük destek vermesi bekleniyor. Berlin, Avrupa dostu Macron’un başarısız olmasına izin vermemekte kararlı. Alman siyasiler, Macron başarısız olursa Le Pen’in hızla iktidar basamaklarını tırmanmasından endişe ediyor.

Merkel’den olumlu mesajlar

Almanya Başbakanı Merkel, bundan bir hafta önce “Almanya’nın ihracat fazlasını eleştiren Macron’un AB’de reform yapılmasına dair taleplerini nasıl karşıladığı” yönündeki soruya temkinli bir yanıt vermişti. Almanya Başbakanı, “Şimdi politikasını ilk olarak değiştirmesi gerekn ülke Almanya değil” diye konuşmuştu. Ancak Merkel daha sonra Macron’un taleplerine daha açık bir tutum sergilemeye başladı. Almanya Başbakanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada bir yatırım programı ile Macron’un taleplerine yönelik ilk adımı atacağını ve Euro Bölgesi’nin daha fazla güçlendirilmesi için yapılan diğer talepler üzerinde de konuşulacağını söyledi. Merkel, bir süredir Euro Bölgesi’ndeki reform yanlısı ülkelere ek bir bütçe ayrılmasını düşündüğünü dile getirdi.

Fransa’nın eski Ekonomi Bakanı Macron, AB içerisinde refomlar yapılmasını talep ediyor. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı görevi devralırken yaptığı konuşmada “Daha verimli, demokratik ve politik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” diye konuştu. Macron, 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nin yeni bir bütçe ve kendi ekonomi bakanına sahip olması gerektiğini savunuyor.

Ancak Macron önerdiği kapsamlı değişikliklerin yaklaşık dört ay içerisinde Almanya’da yapılacak genel seçimler öncesinde yapılmasını beklenmiyor.

39 yaşındaki genç politikacı Emmanuel Macron, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ın ardından Merkel’in 2005 yılında başlayan görev süresi boyunca Fransa’da iktidara gelen dördüncü Cumhurbaşkanı oldu.

Hürriyet-AjanslarDpa-Dw

Scroll to top