Wikström: AP Dilekçeler Komitesi Mağusa konusunu ciddi olarak dikkate almaktadır Reviewed by Momizat on . Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi ve heyet Başkanı Cecilia Wikström, salı günü yaptığı açıklamalarda "size hiçbir ümit sö Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi ve heyet Başkanı Cecilia Wikström, salı günü yaptığı açıklamalarda "size hiçbir ümit sö Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Wikström: AP Dilekçeler Komitesi Mağusa konusunu ciddi olarak dikkate almaktadır

Wikström: AP Dilekçeler Komitesi Mağusa konusunu ciddi olarak dikkate almaktadır

Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi ve heyet Başkanı Cecilia Wikström, salı günü yaptığı açıklamalarda “size hiçbir ümit sözü veremem ama söz verebileceğim tek şey Avrupa Parlamentosunun Dilekçeler Komitesinin Mağusa ile ilgili durumu ciddiyetle dikkate aldığı ve ileriye doğru atılabilecek en ufak adımı bile incelediğidir” dedi.

Konuk heyetin iMağusa’ya gerçekleştirdiği ziyaretten sonra sözde Mağusa Belediye Başkanı Aleksis Galanos ile birlikte Derinya’daki Mağusa Kültür Merkezinde basın açıklamasında bulunan Wikström, bu ziyaretin mevcut durumu ve tartışmaları çözmeye yardımcı olacağına dair söz vermeyeceğini söyledi.

Konuk yetkili Brüksel’e döndükten sonra bu ziyaretle ilgili bir rapor hazırlayacaklarını ve neler yaşadıklarını, ileriye doğru giden yolun ne olduğunu belirterek önerilerde bulunacaklarını kaydetti.

 

Basın açıklaması çok sayıda Magosalı nüfus huzurunda gerçekleştirildi.

Wikström (İsveç) dışında heyete Alberto Cirio (İtalya), Rosa Estaràs Ferragut (İspanya), Sofia Sakorafa (Yunanistan), Igor Šoltes (Slovenya), Teresa Jiménez-Becerril (İspanya), Dimitris Papadakis (Kıbrıs) ve Takis Hadjigeorgiou (Kıbrıs) katıldı.

—–

Wikström, Kıbrıs’a Dilekçeler Komitesi Başkanı olarak değil, Avrupa Parlamentosu temsilcisi olarak geldiğini duyurdu.

Komitenin bugünkü ziyaretinin 2007 Kasım’ında gerçekleştirilen ilk ziyaretten 10 yıl sonra gerçekleştirildiğini belirten Wikström, Maraş’ın açılması olasılığının incelendiğini duyurdu.

“Çatışmaya kapsamlı bir çözüm bulunmasına olanak sağlayacak başlangıç noktasını bulmak amacıyla hepimiz de farklı yollar bulmaya çalıştık” dedi.

Durumu güncelleştirmek (update) için adada bulunduklarını belirten Wikström, uluslararası toplumun bu konuya karışmasının üzerinden 44 yıl geçtiğini hatırlattı ve Avrupa toprakları üzerinde durduklarının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Bunun Kıbrıs ama aynı zamanda Avrupa için çok duyarlı bir an olduğunu belirten Wikström, “hepimiz cesur ama aynı anda dikkatli olmalıyız” dedi.

Wikström, zamanın bittiğini ve insanların geri dönme fırsatı olmadan öldüklerini, genç nesillerin eskiden Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin yaşadığı gibi yan yana yaşayamadan büyüdüklerini vurguladı.

Yapılacak çok şey olduğuna dikkat çekerek Komite üyelerinin Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi, sivil toplum örgütleri ile gerçekleştirdikleri görüşmelere de değindi.
Soruları yanıtlayan Dilekçeler Komitesi Başkanı, Kıbrıs’taki sivil toplum örgütlerini faal olmaya teşvik etti.

Gerek pazartesi gerekse salı günü sivil toplum örgütleriyle görüşmeleri sırasında gerekse bugün halkın dolu gözlerle geri dönme arzularını dile getirmeleri sırasında çok duygulu anlar yaşadıklarını belirtti.

Bir noktada çok çaresiz insanlarla tanışmanın zor olduğunu dile getiren Wikström, “yapabileceğimiz tek şey dilekçelerinizi dinlemek ve ateşi canlı tutmak için bunları ileriye götürmektir. Yalnız değilsiniz. Yanınızda duruyoruz” dedi.

 

Kha

Scroll to top