Wall Street Journal’dan Boris Johnson’a ‘Geveze’:İngiltere Türkiye İle Devasa Ticaret Anlaşmasını Yapamaz Reviewed by Momizat on . İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Ankara ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepkiler sürüyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Ankara İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Ankara ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepkiler sürüyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Ankara Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Wall Street Journal’dan Boris Johnson’a ‘Geveze’:İngiltere Türkiye İle Devasa Ticaret Anlaşmasını Yapamaz

Wall Street Journal’dan Boris Johnson’a ‘Geveze’:İngiltere Türkiye İle Devasa Ticaret Anlaşmasını Yapamaz

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Ankara ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepkiler sürüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Ankara ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepkiler sürüyor. Johnson için “geveze” nitelemesini yapan Wall Street Journal gazetesi, İngiltere’nin AB ile ne gibi bir ilişkinin olacağı kararlaştırılmadan önce kesin olan pek az şey olduğunu belirterek “Ancak onlardan biri şudur: Birleşik Kraliyet’in Türkiye ile devası bir serbest ticaret anlaşması olmayacak” dedi ve Türkiye-AB gümrük birliğine dikkat çekti.

ABD’nin yüksek tirajlı gazetesi Wall Street Journal, “Birleşik Kraliyet’in gelecekte AB ile bağları, Beyaz Siyah meselesi değil” başlığı ile verdiği analizinde İngiltere’de Brexit referandumudan sonra Başbakanlığa getirilen Theresa May’nin AB ile olası ilişkileri “geniş bir yelpazede” müzakere etmesi gerekeğini belirtti.

Bunun ardından Boris Johnson’un Ankara ziyareti sırasında ülkesi ile Türkiye arasında “yeni devasa bir serbest ticaret anlaşması” için hazırlıklarının başlayabileceğini söylediğine dikkat çeken gazete, şunları yazdı:

“Esasen, Başbakan Theresa May Birleşik Kraliyet’in Brexit’ten sonra AB ile ne gibi bir ilişki tesis etme istediğine karar verinceye kadar Britanya’nın gelecekteki ticari ilişkilerine dair kesin biçimde söylenebileceği pek az şey var.

Ancak onlardan biri şudur: Birleşik Kraliyet’in AB’den ayrıldıktan sonra Türkiye ile devası bir serbest ticaret anlaşmasının olmayacak. Aslında Ankara’nın, taraflarının ortak bir tarife sistemini paylaştığı AB gümrük birliğinin bir parçası olduğu için tarifeleri indirmek için mini bir anlaşması bile olmayacak. Bu demek ki Türkiye, mal ticareti için bağımsız anlaşmaları müzakere etmek için özgür değil ve esasen AB’nin Birleşik Kraliyet ile yapacağı herhangi bir anlaşmayı kabul etmek zorunda kalacak.”

WSJ “Sayın May konu ile ilgili olarak kararı verdiğinde onun geveze dışişleri bakanı gibi bir hata yapması beklenemez” dedikten sonra “Ancak Sayın Johnson’un ifadeleri, Muhafazakarlarının geleceğe ilişkin gönderdikleri karışık mesajların iyi bir örneğidir” yorumunu yaptı.

Gazeteye göre bu durum, “23 Haziran’da yapılan referandumun AB konusunda Muhafazakar Partisi’nde gözlenen görüş ayrılıklarını çözmediği gibi Brexit konusunda eskiden fikir birliği içinde olanları bile böldüğünün işaretidir”.

Anka

Scroll to top