femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Volkan Bozkır AB Bakanlığını Devraldı:Bundan sonra AB yolumuz daha kısa.Stratejik hedefimiz AB üyeliğidir Reviewed by Momizat on . Türkiye'de kurulan yeni hükümette Avrupa Birliği Bakanlığını üstlenen Volkan Bozkır, yeni görevini Dışişleri Bakanlığına atanan selefi Mevlüt Çavuşoğlu'dan devr Türkiye'de kurulan yeni hükümette Avrupa Birliği Bakanlığını üstlenen Volkan Bozkır, yeni görevini Dışişleri Bakanlığına atanan selefi Mevlüt Çavuşoğlu'dan devr Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Manşet » Volkan Bozkır AB Bakanlığını Devraldı:Bundan sonra AB yolumuz daha kısa.Stratejik hedefimiz AB üyeliğidir

Volkan Bozkır AB Bakanlığını Devraldı:Bundan sonra AB yolumuz daha kısa.Stratejik hedefimiz AB üyeliğidir

Türkiye’de kurulan yeni hükümette Avrupa Birliği Bakanlığını üstlenen Volkan Bozkır, yeni görevini Dışişleri Bakanlığına atanan selefi Mevlüt Çavuşoğlu’dan devraldı.

Türkiye’de kurulan yeni hükümette Avrupa Birliği Bakanlığını üstlenen Volkan Bozkır, yeni görevini Dışişleri Bakanlığı’na atanan selefi Mevlüt Çavuşoğlu’dan devraldı. Volkan Bozkır, törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB yolunun bundan sonra daha kısa olduğu inancını dile getirdi.

Volkan Bozkır, yeni görevini Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devre aldığı Avrupa Birliği Bakanlığı’ndaki törene Çavuşoğlu’nun selefi Egemen Bağış ile Bakanlık çalışanları katıldı. Törende ilk söz alan Çavuşoğlu, AB süreç için “Zor bir süreç ama inandığımız bir süreç” dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB sürecini, “Cumhuriyet kurulduktan sonra Türkiye’nin en büyük modernleşme, çağdaşlaşma projesi” olarak nitelediğine, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da önceliklerden bir tanesi AB müzakeresi olduğunu ifade ettiğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yaptığı sekiz aylık sürede elinden geleni yaptığını ve önemli bir mesafe kaydedildiğini söylerken, süreci “en iyi bilenlerden biri” olarak nitelediği Volkan Bozkır’ın döneminde de AB müzakere sürecinde önemli mesafe alınacağı inancını dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB sürecinin önündeki “siyasi engeller”in kaldırılmasını istedi.

Bunun ardından söz alan Volkan Bozkır, daha önce Genel Sekreter olarak görev yaptığı AB Bakanlığına dönmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşması sırasında AB sürecini bugün bulunduğu düzeye getirilmesine katkılarından dolayı iki selefi Egemen Bağış ve Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Bozkır, “Bundan sonra yolumuzun daha kısa olduğuna ben şahsen inanıyorum, Yeter ki biz bunu inançla yerine getirmeye gayret sarf edelim ve bu hedefe ulaşmak için Türkiye’nin eksik olan bazı hususları tamamlayalım” diyen Bozkır, AB müktesebatı kadar vatandaşların günlük yaşamını etkileyen başka bir müktesebatının olmadığının altını çizdi.

-FENERBAHÇE KRAVATI-

Bu arada tören sırasında ve alkışlar arasında Çavuşoğlu, Feherbahçe taraftarı olan Bozkır’a Fenerbahçe kravatını takdim etti. Bozkır da Fenerbahçe kravatı dolayısıyla Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

—————

Stratejik hedefimiz AB üyeliğidir

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye’nin stratejik hedefinin AB üyeliği olduğunu belirterek, “Bu konuda Türkiye’nin daha ileri refah seviyesine ulaşması, daha önemli standartlara ulaşması bakımından da AB sürecinin Türkiye için önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bozkır, bakanlığının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, bu çok önemli görevin şahsına layık görülmesinden dolayı büyük bir onur duyduğunu söyledi.

Dışişleri meslek hayatının 11 senesini AB süreci ile ilgili geçirmiş birisi olarak, AB Bakanı olmasının kendisinde ayrı bir önemi olduğunu, ayrı bir mutluluk yaşadığını vurgulayan Bozkır, “Türkiye’nin stratejik hedefi AB üyeliğidir. Bu konuda Türkiye’nin daha ileri refah seviyesine ulaşması, daha önemli standartlara ulaşması bakımından da AB sürecinin Türkiye için önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bu konuda inşallah çalışmalarımızı en yoğun şekilde sürdürerek, bu süreçte ilerleme kaydedilmesi için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

Bozkır, “Dışişleri Bakanlığı’nda genç bir diplomat olarak mesleğe başladınız. Şimdi AB Bakanı oldunuz, duygularınızı öğrenebilir miyim?” sorusuna, “20 Ağustos 2000 tarihinde, o zaman AB Genel Sekreterliği olan binaya, Genel Sekreter Yardımcısı olarak girdim. Sonra dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’ın bakanlığı döneminde, AB Genel Sekreteri oldum. Bugün de aynı binaya bakan olarak döneceğim. Bunun ben de çok önemli yeri var. İnşallah Allah utandırmaz” yanıtını verdi.

Anka-Ajanslar

Scroll to top